Venezuela Komünist Partisi’nden Açıklama

0
1781

Venezuela Komünist Partisi (PCV) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Venezuela’ya karşı gerçekleştirilen emperyalist müdahaleye karşı bir açıklama yayınladı. 

İleri Haber’de yayınlanan açıklamaya göre, ABD emperyalizmine ve onun halkları karşı karşıya getiren, bölüp parçalayarak tahakküm kurmaya hizmet eden politikalarının kınandığı belirtilirken, ABD İle tüm diplomatik ve konsolosluk bağlarının kesilmesi kararının desteklendiği ifade edildi.

PCV’nin yaptığı açıklama şu şekilde: 

“PCV, JCV (Venezuela Komünist Gençliği) ve siyasi kitle cephelerinin tüm imkanlarını emperyalist darbeye karşı en geniş yurtsever, demokratik ve halkçı-devrimci ittifakı kurmak için kullanmaya;

PCV Uluslararası Politika Bürosu, JCV, COSI (Uluslararası Dayanışma Komitesi) ve siyasi kitle cephelerinin sürdürdüğü ve Dünya Barış Konseyi, Dünya Sendikalar Federasyonu, Uluslararası Demokratik Kadın Federasyonu, Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu, Dünya Komünist Partileri ve diğer örgütlerin pek çok dayanışma eylem ve mesajında dile getirilen, Komünist ve İşçi partileri ile dünya ilerici hareketinin uluslararası dayanışmasını teşvik etme çalışmasını devam ettirmeye;

Emperyalist saldırıları yenip halkımızın ciddi sorunlarını çözüme kavuşturacak Venezuela sürecinin liderliğinin bütünleşmesiyle vurgulanacak en geniş yurtsever, demokratik ve halkçı-devrimci ittifakı teşvik etmeye;

Halkımızı her gün sömüren, ABD emperyalizmi ile müttefik sektörlere; öncelikle tekellere, özellikle de spekülatif finans sektörüne darbe vuracak geniş bir yurtsever, demokratik halkçı-devrimci ittifak hükümetinin kurulmasını teşvik etmeye;

İşçi-köylü, komünal ve halk hareketlerini, sivilleri ve orduyu, inançlıları ve inançsızları anayurt savunmasında birleştirecek geniş bir ulusal ve uluslararası seferberlik planı geliştirmeye karar vermiştir.

PCV, ülke, bölge ve şehir yönetimlerinin yetkilerini cezasız kalan spekülasyon ve yolsuzluk mafyalarını etkisiz hale getirmede kullanmalarını, maaşların alım gücü ile temel ürün ve hizmetlere erişimin artırılmasını talep eder.

PCV, GPPSB* (Grande Pólo Patriótico Simón Bolívar) ve Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro Moros ile acil görüşme talebini destekleyip, Cumhurbaşkanı ile PCV’nin kapitalist krizden devrimci bir çıkışa olanak sağlayacak önerilerinin dile getirileceği ikili bir görüşmede ısrar etmektedir.

Emperyalist saldırı karşısında PCV, JCV ve siyasi kitle cepheleri, düzenlenmekte olan darbeye karşı en geniş en geniş yurtsever, demokratik ve halkçı-devrimci birliği teşvik edecektir.

Dünya çapında, özellikle de Ekvator’da sağcı hükümetlerin teşvik ettiği yabancı düşmanlığından muzdarip Venezuelalılarla dayanışma içinde olduğumuzu belirtiriz. ABD emperyalizmine ve onun halklarımızı karşıya getirip, bölüp parçalayarak tahakküm kurma hedefine hizmet eden bu politikayı kınıyoruz.

PCV, hükümetin ABD hükümetiyle bütün diplomatik ve konsolosluk bağlantılarını kesme kararını desteklemektedir.”

*Bolivarcı Devrim’i destekleyen, Venezuela Komünist Partisi’nin de içinde yer aldığı seçim koalisyonu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.