İSVEÇ’TE KARA PARA AKLAMA SKANDALI SWEDBANK’ı SARSIYOR

0
1484

Swedbank hisseleri düşerken bazı müşteriler açıktan bankayı terk etmeye çağırıyor. Bankanın 50 yıllık bir müşterisi bu konuda İsveç’in ünlü DN gazetesine yazı yazdı.

İsveç’in büyük bankalarından Swedbank’ın Baltık ülkelerinde kara para akladığı iddialarının ardından polis bankayı basmıştı. Swedbank yönetimi kendisini kurtarmak için Genel Müdür Birgitte Bonnesen’in görevine son verdi. Skandal patlamadan birkaç gün önce bazı yönetim kurulu üyelerinin hisselerini sattığı anlaşıldı. Bankanın 15 en büyük hissedarının skandal patlamadan önce haberdar edildiği öğrenildi.

Banka Genel Müdürü Birgitte Bonnesen garip bir zamanlamayla işten çıkarıldıktan sonra hesabına 21 milyon kronu aşkın para yatırıldı. İşten çıkarmanın, yönetim kurulu üyelerinin kendilerini kurtarma çabası sonucu meydana geldiği ve 21 milyon kron paranın da sus payı olduğu iddia edliyor.

Swedbank İsveç’in en eski ve büyük bankalarından birisidir. Bünyesinde 15 bin insan çalıştırdığı iddia edilen Swedbank’ın adı daha önce başka skandallara da karışmış ama banka bu düzeyde bir sorun yaşamamıştı. Bu seferki sorunun Rusya kökenli bir para aklama sonrasında ortaya çıkması dikkat çekti.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.