İsveç’te Yılsonu Etkinlikleri

  0
  1291

  Eğitim ve Dayanışma Hareketi Derneği olarak İsveç’in iki ayrı şehrinde birden yıl sonu eğlenceleri yaptık.

  29 Aralık’ta Göteborg’da, 30 Aralık’ta Halmstad’da gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimize, dernek üyelerimiz ve dostlarımızın olduğu çok sayıda kişi katıldı.

  Eğlencemizde yıl boyu yaptığımız etkinlikleri anlatıp, slayt ile gösterdik. Koordinatörümüz Hamza Yalçın etkinliklerde yaptığı konuşmada, alternatif sosyal ilişkiler yaratmak istediğimizi belirterek, ilişkilerde sevgi, saygı, sorumluluk ve dayanışmanın olmazsa olmazlığına vurgu yaptı. Gelecek dönem yapacağımız etkinliklerimizi, programımızı paylaştık.

  Değişik kültürlerden insanların katıldığı etkinliklerimiz, halaylar, oyunlar, eğlencelerle sona erdi.

  Hamza Yalçın’ın konuşması:

  “2019’a Girerken
  Eğitim ve Dayanışma Hareketi alternatif sosyal ilişkiler yaratmak istiyor. Mevcut toplumdaki egemen ilişkiler rekabete ve güce dayanıyor. “Şu mertebeye geldim. Çocuklarım şu kariyerleri yaptı. Şunları satın aldım. Şöyle büyüğüm, böyle başarılıyım vb”. Bu yüzden kimse birbirini görmek bile istemiyor. Her karşılaşma bir güç mücadelesi, yorucu ve itici.
  Aileler çocuklarını da birbirinden uzaklaştırıyor. En kötülerinden birisi de, eski solcu ailelerin en büyük korkularından biri çocuklarının sol faaliyetle uğraşmasıdır.
  Biz ilişkilerde sevgi, saygı, sorumluluk ve dayanışma olsun istiyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz ezenlerin hizmetkarı olmasın, ezilen insanlara yardımcı olsunlar istiyoruz.
  Çalışmalarımız aynı zamanda İsveç’te Türkiye solunun birliğini sağlamak amacıyla bir altyapı oluşturulmasına katkı amaçlıdır. Bu altyapıyı bir eğitim ve dayanışma hareketi kurarak sağlayacağız.
  İsveç’te Türkiye kökenli ilericiler liberaldir. İş yapmayı sevmezler. Kimseyi de beğenmezler. Ne yaşadıkları İsveç için ne de Türkiye için aktiftirler. Türkiye kökenli solda dağınıklık kültürü egemendir. Gerici güçler ve bireycilik bu dağınıklığı körüklüyor. Altyapı kurmaksızın bu işe girişmeye kalkışanlar başarısız kalırlar.
  Bu çalışma İsveç soluyla birlik içinde yapılacaktır. Kendimizi İsveç solunun parçası görüyoruz. Milliyetçi değiliz. Kendimizi hem Türkiye hem de İsveç solunun parçası görüyoruz.
  Önümüzdeki dönemde İsveç solu ile birlikte Kapital’i okumayı planlıyoruz. Bu çalışmadan amaç gümümüz kapitalizmi hakkında daha iyi ve ortak bir kavrayışa ulaşmak ve alternatif bir dayanışma içinde öğrenme geliştirmektir.
  Enternasyonal halk dansları, çocuklar ve kadınlar için çeşitli etkinlikler, film akşamları, şiir akşamları gibi çok çeşitli faaliyetler planlıyoruz.
  Bu çalışmalarda yer almanızı bekliyoruz.
  Önerileriniz varsa söyleyin.
  Hepinize iyi bir yıl diliyoruz.”

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.