İZENERJİ’de sözleşme görüşmelerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzde 9 zam önerdi, Genel-İş öneriyi reddetti

0
1481

izbenBüyükşehir Belediyesine ait İZENERJİ şirketi ile Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube arasında gerçekleşecek toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başladı.

İki yıl süresince geçerli olacak toplu iş sözleşmesi,  İZENERJİ AŞ’ye bağlı park ve bahçeler, idari işler,  mezarlıklar, Eşrefpaşa Hastanesi,  İZSU Genel Müdürlüğü’ne kadar 16 farklı birimde çalışan yaklaşık 4 bin sözleşmeli işçiyi kapsıyor.

Şimdiye kadar yapılan üç görüşmede başta idari maddeler olmak üzere kıdem tazminatı, gece çalışmaları ve ücretleri, bildirim önerileri, yıllık ücretlik izinlerini içeren 40 madde üzerinde anlaşma sağlandı. Gece çalışma ücretleri yüzde 28’den yüzde 33’e çıkarken, bildirim önerileri de 2’şer hafta, yıllık izinler ise 2’şer gün arttı.

SENDİKA YÜZDE 30 ZAM İSTİYOR

Ücret zammı, ikramiye, sorumluluk zammı, fazla çalışmalar ve ücretleri ve diğer sosyal haklar gibi ekonomik maddelerde ise anlaşma sağlanamadı.Tüm ekonomik taleplere toptan yüzde 9’luk artışı önerdi.

Sendika ise ücretlere yüzde 30 zam isterken, her bir maddenin de ayrı ayrı ele alınmasını istiyor. 8 Aralık Perşembe günü yeni görüşme gerçekleşecek.

Devam eden TİS görüşmeleri ile ilgili işyerlerinde bilgilendirme toplantıları yapılıyor. Bergama, Beydağı, Kiraz, Tire, Bayındır, Kınık, Dikili, Menemen,Ödemiş ve kent merkezindeki işyerleri ile devam edecek.

Şube Başkanı Arif Yıldız: “İşverenlere, AKP iktidarının başında bulunduğu Yüksek Hakem Kurulu’nun bizim aramızı bulmayacağını, TİS’i masada bitirmek ve İzmir’in yasaklı olan bölgesinde, Konak Meydanı’nda davulla, zurnayla bu TİS’i kutlamak istediğimizi söyledik. Farklı şirketlerde çalışıp aynı işi yaptığımız işçilerle aynı ücreti almak istediğimizi aksi durumda bu işi masada bitiremezsek yine yasaklı meydan Konak’ta grev halaylarımızı çekeceğimizi açık açık söyledik. Çünkü biz gücü buradan alıyoruz. İşçilerin birliktelilğinin işverenleri nasıl korkuttuğunu İZBAN grevinde gördük. Yeter ki biz bir olalım” dedi.

03.12. 2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.