John Lennon

0
1963

 

che-guevara-jhon-lennonErnesto Che Guevara’ın katledildiği 9 Ekim, Küba’da heykeli dikilen devrimci- sanatçı John Lennon’un doğum günüdür. John Lennon 9 Ekim 1940 yılında İngiltere’nin Liverpool kentinde doğdu. Anne ve babası işçiydi. Annesinin hediye ettiği gitarla müzik hayatına başlayan Lennon 17 yaşındayken The Beatles grubunun bir üyesiydi. Beatles grubu dünyanın her yerinde tanınan ve çok sayıda ödül alan bir grup haline geldi. John Lennon’un bir röportajında “ Beatles, İsa’dan daha popüler.” Demesi çok büyük tepkilere neden oldu. Bu tepkiler üzerine Lennon; “ Televizyon İsa’dab daha popüler deseydim herhalde yakamı kurtaracaktım. Ben kendimi bildiğim gibi anlattım. Dini bir eleştiri ya da aşağılama yapmadım.” Açıklamasında bulundu.

1966’da Filipinlere gittikleri bir sırada Filipin devlet Başkanının davetini geri çevirdiler sonra ülkeden ayrılmak için havaalanına girdikleri sırada saldırıya uğradılar. Lennon New York’ya yaşıyordu. Nixon yönetimi tarafından ulusal tehlike olarak gösterilmişti ve sınırdışı edilmek istenmişti. Çünkü Lennon insanları yazdığı ve bestelediği eserleriyle, cesur ve açıklamaları ile ve yaratıcı eylemleri ile her daim barışa çağırıyor, Vietnam savaşını sorgulatıyordu. Bunu o kadar başarılı yapıyordu ki kitleleri mıknatıs gibi kendine çekiyordu.

John Lennon 1980 yılında akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen Mark David Chapman tarafından kaldığı otelin önünde öldürüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.