KADIN KATLİAMLARINI DURDURACAĞIZ!

1
1486

Türkiye’de her gün ortalama üç kadın katlediliyor.

Cinayet, zorla alıkoyma, teca­vüz, taciz, yaralama…

Bunların hepsine maruz kalan kadın, bunları yapansa o kadı­nın eşi, babası, abisi, kardeşi, akrabası ya da hiç tanımadığı görmediği biri. Bir ‘erkek’.

Hepsinin ortak yanı ‘erkek’ olmaları. Yıllardır süre gelen er­kek egemen toplum yapısının ve erkek devletin sonucudur bu katliamlar.

Katil toplumsal erkektir; erkek devlettir.

Bir insan yıllardır birlikte ya­şadığı eşini, kızını, kardeşini, ailesinden birini sadece kadın olduğu için öldürülmesi gerekti­ğine kendisini nasıl inandırabili­yor?

Nasıl bir psikolojiyle nasıl bir anlayışla yaptığının doğru oldu­ğunu düşünebiliyor?

Kadının toplumdaki rolü ve ya­şama hakkı erkeğin vicdanına göre mi şekilleniyor?

Boşandığı veya boşanmak istediği eşi tarafından ölümle tehdit edildikten sonra savcı­lıktan koruma talep edip, talebi reddedilen ve sonrasında öldü­rülen kaç kadın var biliyor mu­sunuz?

Erkekler mayısta 20 kadın, yedi erkek ve beş çocuğu öldürdü. Faillerden üçü intihar ederken ikisi intihar girişiminde bulundu.

Erkekler geçtiğimiz ay 12 kadın, iki erkek, üç travesti ve trans­seksüel ile bir çocuğu yaraladı.

Mayısta bir erkek boşanmak isteyen karısını bir diğeri de ye­ğeninin sevgilisi olan bir kız ço­cuğunu kaçırıp zorla alıkoydu. Bir erkek ayrı yaşadığı karısını rehin aldı.

Mayısta 73 erkek, üç kadın ve beş çocuk cinayet, yaralama, taciz ve tecavüz suçlarından kovuşturmaya uğradı, gözaltına alındı, tutuklandı ya da kaçak duruma düştü.

Bianet.org sitesinde her ay ya­yınlanan “Erkek Şiddeti” raporu­nun Mayıs 2011 raporu:

4 MAYIS

Cinayet

Aydın’da F.K. (52), birlikte yaşa­ma teklifini reddeden V.T.’yi (39) 20 bıçak darbesiyle öldürdü. Yakınları, F.K.’nin arkadaşının eski karısı olan V.T.’yi yaklaşık beş yıldır rahatsız ettiğini ancak V.T.’nin, “dedikodu çıkacağı” en­dişesiyle şikâyetçi olmaktan çe­kindiğini anlattı. Karakola teslim olan F.K. ise öğrenci servisinde hosteslik yapan ve kendisinden ayrılmak isteyen V.T. ile konuş­mak için evinin karşısındaki parkta beklediğini, birlikte yaşa­ma teklifini kabul etmediği için de bıçakladığını söyledi.

Kocaeli’nde A.S, gittikleri dü­ğünde söylediği şarkılarla karısı T.S.’yi taciz ettiğini öne sürdüğü şarkıcı S.E.’yi düğün sonrası bıçakladı. S.E. (27) hastaneye kaldırıldı. Çeşitli suçlardan sa­bıkası bulunan A.S. ise adliyeye sevk edildi.

Cinayet

Gaziantep’te G.A. (34) ile çocuk­ları M.A. (14), M.A. (8), K.A.(8), evlerinde tabancayla öldürüldü. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, .G.A ve çocuklarının katil zanlısı olarak C.A.’yı (49) ara­maya başladı.

Evrakta sahtecilik suçundan kaldığı cezaevinden bir süre önce tahliye olan baba A.A. (43) ile tartışan C.A.’nın, A.A.’nın ba­şına tabakla vurmasını hazme­demediği için cinayeti işlediği öne sürüldü.

Cinayet sırasında C.A.’nın oğlu­nun boş kovanları topladığı, bir arkadaşının da gözcülük yaptı­ğı iddia edildi. Olaydan bir haf­ta sonra yakalanan C.A., baba A.A.’yı öldürmek için evine gitti­ğini ancak onu evde bulamayın­ca karısını ve çocuklarını öldür­düğünü öne sürdü.

Cinayet

Elazığ’da lise öğrencisi olan ak­rabası N.K. (15) ile evlenmek isteyen B.D. (32), N.K.’nin ev­lenmelerine izin vermeyen ba­bası C.K.’yi (50) ve genç kızı öldürdü. Akrabaları B.D.’nin ai­leyi uzun süredir tehdit ettiğini, daha önce okul servisinin önü­nü keserek genç kızı kaçırmaya çalıştığını ve N.K.’nin savcılık kararıyla korunduğunu anlattı. N.K.’nin dayısı F.Ş., eniştesi­nin savcılığa defalarca şikayet­te bulunduğunu, buna rağmen B.D.’nin gözaltına alındıktan sonra savcılıktan serbest bıra­kıldığını belirterek sorumlulara tepki gösterdi.

9 MAYIS

Cinayet

Mardin’de A.E. (33), evi terk edip babasının evine giden ka­rısı P.E.’yi (22) tabancayla vu­rarak öldürdü. Komşuları, çiftin çocukları olmadığı için sık sık tartıştığını, P.E.’nin daha önce de evini terk ettiğini öne sürdü.

Cinayet

İstanbul’da tersane işçisi C.E. (40), biri 17, diğeri yedi yaşında olan çocuklarını okula gönder­dikten sonra karısı Y.E.’yi (38) elektrik süpürgesinin kablosuyla boğarak öldürdü. Polisi arayan C.E., olay yerine gelen ekibe teslim oldu. C.E.’nin 18 yıllık ka­rısını evlenmeden önceki sev­gilisiyle görüştüğü iddiasıyla, “kıskançlık krizine girerek” öl­dürdüğü öne sürüldü. Komşula­rı, C.E.’nin “karısına her zaman çok düşkün olduğunu” söyledi­ler.

Cinayet

Manisa’da O.U. (20), nişanlısı H.D. ve babası V.U., bir plas­tik fabrikasında çalışan evli ve üç çocuk babası Y.Ö.’yü (44) bıçaklayıp başını taşla ezerek öldürdü. Bir fabrikada mesai arkadaşı olan O.U. ve Y.Ö.’nün üç yıldır ilişki yaşadığı, O.U.’nun aynı zamanda bir başka fabrika­da işçi olan H.D. ile nişanlı oldu­ğu belirtildi. Babasının O.U.’nun ilişkisini öğrenince durumu ni­şanlısına anlattığı ve iki erkeğin cinayeti planlayıp O.U.’yu da kendileriyle işbirliği yapmaya zorladığı öne sürüldü. Zanlılar tutuklandı.

Cinayet

Kırıkkale’de, beş çocuk anne­si Z.G. (31), bir yıl önce üzeri­ne kuma getiren kocası B.G.’yi (31), imam nikâhlı eşi F.Y. ile yatarken, av tüfeğiyle öldürdü. İki kadınla aynı evde yaşayan B.G.’nin hırsızlık, kaçakçılık ve tehdit gibi dokuz ayrı suçtan sa­bıkalı ve işsiz olduğu, F.Y.’nin de hırsızlıktan sabıkasının bu­lunduğu ortaya çıktı.

13 MAYIS

Cinayet

Sivas’ta yaşayan işsiz H.A. (25), memleketinde tanıyıp âşık olduğu ancak kendisine karşı­lık vermeyen B.C.’yi (21), üni­versite okuduğu Kırklareli’nde, sokak ortasında 10 yerinden bı­çaklayıp öldürdü. H.A., “Sivas’ta da teklifimi kabul etmemişti, iki gün önce Kırklareli’ne geldim. Yine reddedince 2,5 liraya aldı­ğım bıçakla vurdum. Pişmanım” dedi

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.