Kadıköy Kültür Kafe ye Yönelik Polis Baskını Protesto Edildi

0
1484

03.08.2011-Odak-Kadıköy Kültür Kafe’ye yönelik polis baskını dün akşam saatlerinde  Kadıköy İskelesinde basın açıklaması ile protesto edildi. Basın açıklamasına Odak Dergisi, SDP, ÖDP, AKADER,Emek, Birumut Dernegi ve Halkevi de destek verdi.

 

Kadıköy Kültür Kafe Basın Açıklaması Videosu

Kafe çalışanlarından Ümit Güler; “30 Temmuz Cumartesi günü Kadıköy Kültür Kafe ikindi saatlerinde sayıları on civarında polis tarafından basılıp içerideki bilgisayara, kitap ve gazetelere el konuldu. Kültür Kafe’de gönüllü çalışan Yeşim Kantekin arkadaşımız gözaltına alındı. Polislerin aynı gün Kültür Kafe çalışanlarından Doğan Baran’ın İstanbul’daki evine de baskın yapıp ailesinin bilgisayarını ve evdeki kitapları vb alıp götürmüş olduklarını öğrendik. Yeşim Kantekin’in de evine çilingirle girilmiş, bilgisayar alınmış ve ev dağıtılmış.

Baskın gerekçesi ise Kadıköy Kültür Kafe’nin anlayışı ve faaliyetleri ile hiç bir bağı olmayan bir örgüt suçlamasıdır. Çeşitli demokratik güçlere saldırıda bulunmak için uydurulan Karargah Örgütü suçlaması sonunda bize de sıçratıldı. Bu suçlama ile başka demokratik güçlerden hatta kendilerinin sağcı muhaliflerinden insanları dahi içeri tıkmışlardı.

Bu tür imalat suçlamalarla operasyonları AKP’den başka kim yapardı? Demokrat geçiniyorlar ama sola düşmanlık mayalarında var. Bir tür 12 Eylül rejiminde yaşıyoruz. Polis 12 Eylül’de bile görülmedik şekilde tertip yapıp demokratik güçlere operasyonlar düzenliyor. Geçtiğimiz yılın mayıs ayında Eskişehir’de de asılsız suçlamalarla saldırıya uğramıştık.

Bu baskının amacı çevrede korku ve şaibe yaratarak Kafe’yi tecrit etmek, arkadaşlarımızı ve çevremizi yıldırmak, bize mali ve manevi zararlar vermektir. Baskının gerçek sebebi ise Kadıköy Kültür Kafe’nin son zamanlarda gelişmekte olan demokratik faaliyetleridir. Evet, biz düzene alternatif gerçek anlamda insan ilşkileri kurarak bir Eğitim ve Dayanışma Hareketi yaratma çabasındayız. Bu amaç doğrultusunda aydınlar ve demokrat düşüncede olan halk kesimi ile bağlar kurmaktayız. Bundan gurur duyuyoruz!

Polis baskınlarının gerekçelendirilmesi için ortada suç teşkil edecek bir şey de yok. Onların tahammülsüzlüğü olanaksızlıklar içinde fedakarca yürütülen ısrarlı çabamıza. Çünkü düzene ve Cemaatçilere alternatif bir eğitim ve dayanışma hareketi geliştirmeye çalışıyoruz. Düzenin ve Cematcilerin dayanısma anlayışı çıkarcı dayanışmacılık ve sadaka toplumu yaratmaya varıyor. Bu sahte dayanışma ile efendi ve kul ilişkilerinin sürekliliği amaçlanıyor Biz ise insan insan kurdu değil, can yoldaşı olsun istiyoruz.

Diyalog temelinde birlikte öğrenerek, birbirimize yardımcı olarak hayatımıza anlam katalım, özgürleştirici bir bilinç ve örgütlenme geliştirelim istiyoruz. Baltalamak istedikleri budur. “Bu iş gelişmeden ezelim!” diyorlar. Bunu Eskişehir’de üniversiteli öğrencileri terörist suçlamasıyla tutuklayıp genç arkadaşlar ve aileler üzerinde tedirginlik yaratıp, oradaki demokratik faaliyetimizi dağıtarak da yapmışlardı. Üniversiteli arkadaşlarımızın gruplaşmalarını, bir eğitim ve dayanışma faaliyeti içerisine girmelerini engellemek için uydurma gerekçelerle davalar hazırlayıp, tutuklamalar çıkarmışlardı.

 

Bugün kültür ve sanat kurumumuz olan Kadıköy Kültür Kafe’ye yapılan polis baskını bu operasyonun devamıdır. Kadıköy Kültür Kafe’nin düzenlediği etkinlikler ne zaman ki derli toplu gitmeye başladı, çalışmalarımızı dışımızdaki aydın ve demokrat kamuoyuna taşımaya başladı, ardından bu operasyon geldi.” açıklamasında bulundu.

Direnişçilerin; “Gözaltılar,tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!” , “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarını atmalarının ardından basın açıklaması son bulmuştur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.