Kadir Topbaş İstifa Etti!

0
1391

IMG_2885Temmuz ayında AKP’li İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AKP’li milletvekilleri arasında gelişen “veto” krizi, Kadir Topbaş’ın istifası ile sonuçlandı.

Kadir Topbaş, İstanbul’daki bazı imar projelerini “bizi zora sokar” diyerek veto etmişti. Topbaş’ın veto ettiği dosyalar meclisten geçince, 13 senedir İstanbul Belediye Başkanlığı yapan Kadir Topbaş bugün istifa etti. CHP’li milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş iki gün önce Twitter hesabından Kadir Topbaş’ın istifa edeceğini iddia etmişti.

Bir süredir Saray içerisinde üç başlı bir ayrılık olduğu, bu ayrılıkların su yüzüne çıkan kısmında seçim tartışmaları olduğu belirtilmişti. Bir grubun seçimlerin erkene alınmasını istediği, diğerinin belirlenen tarihte; bir diğer grubun da seçimlerin belirlenen tarihten daha geç bir zamanda yapılmasını talep ettiği iddia edilmişti.
Aslında tartışmaların çıkış merkezinin Tayyip Erdoğan’a tam biat ile, bundan bir parça da olsa rahatsız olanlar arasındaki tartışma olduğu ifade edilmişti.
Topbaş’ın bu açıklamasının konuyla alakası var mıdır bilinmez ama Saray cephesinde sular kaynıyor gibi görünüyor.

İşte Topbaş’ın istifa açıklamaları:

”Aziz İstanbullular çok değerli mesai arkadaşlarım değerli yurttaşlarım
Bulunduğumuz bugün hicri 1439 yılı.. Tüm müslümanların hicri yılbaşını kutluyorum. Değerli kardeşlerim partim ve sayın genel başkanım uygun gördüler.. Özellikle sayın genel başkanıma herkese teşekkür ediyorum. İstanbul’a başkanlık yapma onurunu yaşattılar. Destek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hatırlarım dün gibi yine bir cuma günü Ali Müfit Gürtuna’dan mührü almak için buradaydım. Emanet olarak baktım. Kendi kişisel hayatıma bu kadar vakit ayıramadım. Çocuklarımızı hırsız gibi sevdik. Evimizi aksattık. Çünkü büyük bir sorumluluk aldık. Hele İstanbul… Onurluyum ve gururluyum.. Ben İstanbul’a teşekkür ediyorum. İstanbullular bize güvendi.
“BORÇLU BİR BELEDİYE BIRAKMIYORUM”
Her alanda ciddi yatırımlar yaptık. Borçlu bir belediye bırakmıyorum. Yorgunluk kelimesini asla kullanmadım. Yorgunluk beyinde başlar. Çok şükür İstanbul’da güzel izler bırakarak hayırla yaad edilmek oldu. Kadir Ağabey dediler. Ağabeylik öyle kolay verilmez. Yastığa başıma koyduğum zaman nerede hata yaptım diye hep düşündüm. Tabi İstanbul dünyanın genel merkezi… Arkadaşlarıma devamlı dua ettim ve etmeye de devam edeceğim.
“BEN BELEDİYE BAŞKANLIK GÖREVİMDEN İSTİFA EDİYORUM”
İstanbullulara tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor. Buna müsade etmem. Ben Belediye Başkanlık görevimden istifa ettim. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz. Sakin bir yapım var. Bugünkü Türkiye’de başarılı olanların başarısı takdir edildiği takdirde Türkiye geleceğe hazırlanır. Türkiye şu an toplanmış Kuzey Irak meselesini konuşuyor. Bu çok önemlidir. Ben gündem değilim ki.. Kalkıpta sakın ola ki bireysel düşüncelerimizi ortaya koyamayız. Bizden sonraki nesillerin kulvarını oluşturmaya çalışıyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanıma, Başbakanıma, partililerime teşekkür ediyorum. 3 dönem değişen arkadaşlar var. Dönemimiz ümit ediyorum ki hayırla anılacaktır. Tabi ki eksiklikler olabilir bunlar benimdir. Siyaset çıkarmaya çalışmasınlar. Böyle muhalefetlik olmaz. Tüm İstanbullulardan müsade istiyorum. Sizlere saygılarımı arz ediyorum.. Sağolun varolun…”

Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı, Gülen cemaati davasından dolayı tutuklanmıştı.

22 Eylül 2017
Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.