KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA YAPILAN LİNÇ GİRİŞİMİ ALMANYA’DA DA PROTESTO EDİLDİ

0
1350

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’nın Çubuk ilçesinde linç girişiminde bulunulması, yurt dışında Türkiyelilerin en çok yaşadığı ülke olan Almanya’da da sert biçimde protesto edildi.

Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti CHP Örgütü, Köln ve Berlin CHP örgütleriyle birlikte Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Hamm Alevi Kültür Merkezi (AKM) gibi birçok cemevi de saldırıyı kınayan ve Kılıçdaroğlu’nu sahiplenen açıklamalar yaptı.

“CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA YAPILAN SIRADAN BİR SALDIRI DEĞİLDİR!”

AABF Başkanı Hüseyin Mat’ın da imzaladığı Alevi Çatı Örgütleri’nin ortak açıklamalarında şu satırlar yer aldı:  

“Biz Aleviler için; şiddetin sorunlaştırılması, olağan görülmesi, hatta özerkliklerle donatılmış olması yeni değil. Bu şiddet; hakimiyet ve iktidar ilişkileri arasında beslenen grupların, benzer senaryo ve değişik boyutlarda halkı birbirine kırdırma taktiğidir.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya bakarsak başta Sivas, Maraş, Çorum ve nice katliamın başlangıç tablosuna benzediğini görüyoruz…

Yine bir grup, yine bir ev ve evin etrafında kan dökmeye hazır, insan sıfatında karanlık ruhlu yüzlerce cani gördük, içimiz acıdı, kırgınlığımız aklımıza geldi “yine mi?” dedik…

Bu saldırı, “vatandaş saldırısı” olamaz organize edilmiş, planlanmıştır.

Özellikle seçim döneminde sevginin, hoşgörünün ve birlikte yaşama tahammülünün şiddet söylemleri ile yok edildiğini hepimiz biliyoruz, ülkemizin sosyal dokusu bu söylemler yüzünden çökmüş, iktidar güçlerinin şiddet söylemleri ile halk bloklaştırılmıştır.

Şiddet içeren ucuz “popülizm söylemleri”, “sosyal muhafazakârlık dili” vb kavramları kullanıp, devletin “beka” sorununu şiddet ilişkisine çevirerek halkı tehdit edenler bu tabloya dönüp bir baksın. Bu söylemlerin, eş zamanlı olarak günlük yaşamın çeteleşmesine sebep olduğunu ve bugünkü saldırının bu söylemlerin sonucu olduğunu kimse inkâr edemez.

Ancak yerel seçimler gösterdi ki; ülkeyi salt sosyal-siyasal sorunlar temelinde ayrıştırmak imkansızlaştırmıştır ve tüm halklar ortak barış, güven ve huzur doktrini temelinde birleşmiştir.

Ve biz Aleviler, organize edilmiş ve nabız ölçmek için planlamış bu saldırıyı mevcut kurumlarımızla kınıyoruz. Bizler güçlüyüz ve örgütlüyüz tüm halklara karşı yapılacak herhangi bir saldırıya asla izin vermeyeceğimizi kollektif birlikteliğimizle cevap vereceğimizi bildiriyor, saygılarımızı sunuyoruz.

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU 

ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU 

ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU 

PİRSULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEKLERİ 

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

HACI BEKTAŞ KÜLTÜR VAKFI

DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ 

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU”

CHP Kuzey Ren Vesfalya Örgütü Başkanı İbrahim Vural ise Duisburg’da İyi Parti ve ADD Duisburg Başkanı’yla yaptığı basın toplantısında, “Bu saldırı Türkiye’deki demokrasiye de yapılmıştır. Altında 31 Mart seçim yenilgisinin hazımsızlığı yatıyor. Savunma Bakanı’nın o köydeki konuşması çok yanlış bir dildir. O ve daha önce şehit cenazelerine CHP’lileri almayın diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da derhal istifa etmeliler. Başkanımızın artık devlet güvenlik güçleri tarafından daha iyi korunması gerekiyor. Şayet bunu yapmazlarsa biz CHP olarak kendimiz Başkan Kılıçdaroğlu’nu korumalıyız.” dedi. 

Duisburg CHP bürosundaki toplantıya katılan Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti Bölge Alevi Dernekleri Başkanı Soner Solmaz da demokrasi güçlerini birlik olmaya ve birlikte mücadele etmeye çağırdı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun yalnız olmadığını vurguladı.

Yine Almanya’daki en aktif örgütlerden birisi olan CHP Köln Derneği’nin  Başkanı Günay Çapan ise basına yaptığı açıklamada, “Genel Başkanımız sayın Kılıçdaroğlu’na ve TBMM Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekilimiz Levent Gök’e geçmiş olsun dileklerimizi yolluyor bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırı toplumun birliğine vurulmuş bir darbedir. Her seferinde iktidar tarafından CHP ve Genel Başkanı hedef gösterilmektedir. Bu organize bir linç girişimidir. Saldırganlara ağır cezalar verilmelidir.” dedi.

Başkent Berlin’deki CHP Berlin Birliği ise Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı bir yürüyüşle Protesto etti. Başkan Kenan Kolat, ”Yapılan bu saldırıyı en sert dille kınıyoruz. Saldırının önceden planlanmış bir eylem olduğunu görüyoruz. Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun yanındayız. Kendisi asla yalnız değildir.” dedi.

AKM Hamm’dan yapılan açıklamada da, “CHP Genel Başkanı’na yapılan bu alçakça saldırı ne tesadüf ne de kendiliğinden gelişen bir olaydır. Bizler bu sahneleri çok gördük, çok bedeller ödedik ve hala da ödüyoruz. Ama bilinsin ki, hiçbir baskı özgürlüğe susayan bir halkı susturamaz, bu böyle biline. Gün gelecek devran dönecek ve sizler kendi karanlık emellerinizde boğulacaksınız.  Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan alçakça saldırıyı kınıyoruz.” denildi.

Mehmet Tanlı / Almanya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.