Kilisenin haçını söken kişi tahliye edilirken, mahkeme tahliye kararında ayete atıfta bulundu!

0
755

İstanbul Üsküdar’da bulunan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin dış sokak kapısında bulunan haçı söken Mazlum D., tahliye edildi. 

23 Mayıs’ta Üsküdar’da bulunan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin duvarına tırmanarak dış kapı üzerindeki metal haçı yerinden söken Mazlum D, ibadethanelere zarar verme suçundan 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Tutuklu yargılanan Mazlum D., mahkeme kararıyla tahliye edildi. 

İstanbul Anadolu 64. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 14 Haziran tarihinde görülen davaya tutuklu sanık Mazlum S. ile tarafların avukatları katıldı. Davaya Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakıf Başkanı Haçadur Edvart Ayvazyan’ı temsilen katılan avukat Ezgi Kumaş, sanıktan şikâyetçi olduklarını ifade etti. Savunmasını yapan sanık Mazlum S, kalp ve şeker hastası olduğunu öne sürerek, “Hastalığın etkisiyle böyle davrandığımı düşünüyorum. Bir anlık bir şeydi. Yaptığım eylem nedeniyle çok pişmanım. Bu eylemin altında herhangi bir neden yoktur. Hiçbir kişi ya da yapıyla bir bağım bulunmamaktadır. Ben tüm dinlere saygılıyım. Ne Ermenilerle ne de Hristiyanlarla bir husumetim yoktur. Vermiş olduğum zararı karşılamaya hazırım” sözleriyle kendini savundu. 

Kısa bir aradan sonra kararını veren mahkeme, kiliseye saldıran kişiyi tahliye etti. Kararda, En’am  Süresi’nin 108’inci ayetine de atıfta bulunarak şu ifadeler kullanıldı: “En’am Suresi 108. Ayet Diyanet tefsirinde başkalarına, onların inançlarına ve kutsal saydıkları değerlere hakaret etmek İslami edep ve ahlakla bağdaşmadığı gibi, İslam’ın izzetine de zarar getireceği, Müslümanların bu durumlara imkân verecek söz ve davranışlardan kaçınmaları emredilmektedir. Ayette İslam’ın tebliğ ve davet metoduna da işaret vardır. Buna göre bizim gibi başkalarının inanç ve kanaatleri de onlara göre değerlidir. Diyalog ve ikna etmenin yolu saygı ve nezaketten geçer. Hakaret ve küfür ise sadece muhatabın düşmanlık duygularını kabartır. İnatlaşma, sertleşme ve giderek çatışmaya yol açar.” 

Sanığın tahliyesine karar veren mahkeme, 1 yıl 4 aylık cezada herhangi bir indirime gitmedi.

Kaynak: sendika63.org 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.