Koalisyon Görüşmeleri Sona Erdi: Şapkadan Tavşan Çıkmadı!

0
1350

imageskOALisYon7 Haziran seçimleri sonrası tek başına iktidar AKP için bir hayale dönüşmüşken, ”Türkiye hükümetsiz kalmamalı!” diyerek AKP’lye koalisyon görüşmelerine başlayan CHP, görüşmelerin sonucunu açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP heyetinin samimiyetine inandıklarını söyledi.

Açıklamasında, Davutoğlu’nun da Koalisyon Hükümeti kurmak niyetinde olduğunu ama Saray’ın buna engel olduğunu ima eden Kılıçdaroğlu, AKP’nin tek başına iktidar olabilecek formül arayışında olmasını, Erdoğan’ın istediğini ifade etti.
CHP’nin Koalisyon Görüşmelerine, Seçim hükümeti veya Azınlık Hükümeti olarak bakmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, 4 yıllık bir Koalisyon Hükümeti kurmak amacıyla görüşmeler yaptıklarını ifade etti.
Kurulması istenen hükümetin reformlar yapabilecek, yeni bir anayasa hazırlayabilecek niteklikte olmasını düşündüklerini ifade etti.ladda nedkaolYbüyük

13 yıldır ülkeyi parsel parsel satan, ülkemizin kaynaklarını Arap Sermayesine sunan AKP ile Türkiye’yi kurtarma hayalinde olan CHP heyeti, görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirdi.

Ülkenin hükümetsiz kalmasına razı olmadıklarını sık sık dile getiren CHP’li yetkililerin Gezi, 17-25 Aralık Yolsuzluk Operasyonları, Soma Maden Cinayeti ve son olarak da Metal Grevi’nde açığa çıkan ”AKP’siz Türkiye!” istemine, tam tersi bir tavır alarak, ”AKP’yle Türkiye!” demiş oldu.

Onlarca saat süren çabaya rağmen, şapkadan tavşan çıkmadı, AKP ile koalisyon çalışmaları sona erdi.

AKP’nin şimdi, MHP’yle de bir görüşme trafiğine girmesi bekleniyor.

Fakat Saray’ın isteğinin AKP’nin kurduğu bir Seçim Hükümeti ile erken seçime gitmek olduğu değerlendiriliyor.
Erdoğan’ın yeniden başlayan çatışmalı süreçten, oylarını yükselterek çıkmayı; tekrar, tek başına iktidar olmayı ve Başkanlık hayalini gerçekleştirmek isteği düşünülürse, AKP’nin ne MHP ile, ne de CHP ile bir koalisyon kurması mümkün görünmüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.