GÜNEY SUDANLILAR BAĞIMSIZLIK DEDİ

1
1864

9 Temmuz 2011 tarihinde dünya siyasi harıtası bir kez daha de­ğişti. Afrika’nin en büyük ülkesi Sudan’ın ikiye bölünmesi ile yeni bir devlet oluştu.

Dünyanın 193. Afrika kı­tasının ise 54. Ülkesi sıfatı ka­zanan Güney Sudan’ın baskenti Juda, devlet başkanı ise Savia Kiir oldu.

1988 yılında başlayan iç savaş 2005 yılında yapılan görüşmeler ile sonlandırılmış ; Güney Sudan’a özerklik hakkı tanınmıştı. Savaş içinde geçen yillar 1,5 milyon insanın ölümü­ne, milyonlarca kişinin de goçü­ne neden olmuştu.

9 Ocak 2011 tarihinde ya­pılan « bağımsızlık referandumu » yüzde 95 gibi bir çoğunluğun « evet » tercihiyle kabul görmüştü. 9 Temmuz 2011 tarihi « bağım­sızlığın » elde ediliş tarihi oldu. Sokaklar halkın coşkulu kutla­malarına sahne oldu.

Savla Kiir’in yemin ettiği törene, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki- moon, Fran­sa, İngilitere ve Amerika Birle­şik Devletleri’nin temsilcileri ve Kuzey Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir de katıldı. Arala­rında Türkiye’nin de bulunduğu 20 ülke ilk günden yeni devleti tanıdı.

Yukari Nil havzasında yer alan ve bir Orta Afrika ülkesi olan Guney Sudan Cumhuriyeti ; do­ğuda Etiyopya, kuzeyde Sudan, güneyde Kenya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, ve Uganda, batıda ise Orta Afrika Cumhuri­yeti ile komşu oldu .

Geniş ve zengin bir dogal hayata sahip olan ülkede yaşam aynı zenginlikde değil. Dünyanın en yoksul bölgelerinden biri.

“Bağımsızlık” yönünde atılan adım iki ulke arasinda so­runların tümden cözüldüğüne işaret olamıyor. Petrol rezervleri­nin durumu ve sınırların belirlen­mesinde yeni anlaşmazlıkların çıkabileceğine dikkatler çekiliyor.

Petrol yataklarının Güney Sudan bölgesinde kalmış olma­sına karşın boru hatları kuzey­den geçiyor. Petrol gelirlerinin paylaşımında nasıl bir yol izlene­ceği, iki tarafı da memnun ede­cek bir anlaşmaya varılıp varıla­mayacağını zaman gösterecek.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.