Tüketim çılgınlığı “Kara Cuma” Avrupa’da bir çok yerde protesto edildi

0
1168

Tüketim çılgınlığının hat safhada yaşandığı “Kara Cuma” Avrupa’da bir çok yerde protesto edildi. “Kara Cuma” kültürünü Avrupa’ya sokmakla itham edilen Amazon da protestolardan nasibini aldı. Eylemlerde, “Kapitalizmi yakalım, benzini değil” gibi sistem karşıtı söylemler kullanıldı.

ABD’de Şükran Günü’nden hemen sonra gelen ve bir çok ürünün indirimli şekilde satışa sunulduğu “Black Friday” (Kara Cuma) kampanyası milyonlarca insanı alışverişe sürüklerken, Avrupa çapında ise protestolara neden oldu.

AFP ve Reuters’in yaptığı habere göre eylemlerin yoğunlaştığı Fransa’da, bir çok eylemci “Kara Cuma” kültürünü Avrupa’ya getiren Amazon’u protesto etti.

Başkent Paris’in Clichy bölgesinde Amazon’a ait merkezin önünde sabahın ilk ışıklarıyla toplanan protestocular, “Amazon’a ve onun dünyasına hayır” yazılı pankart açtı.

“Daha demokratik bir küreselleşme” iddiasıyla kampanya yürüten Attac adlı grup, Lyon kentinde bulunan Amazon’un lojistik merkezi önünde bir oturma eylemi yapıldığını belirtti. “Amazon yayılmaya son ver, aşırı üretime son ver” pankartı taşıyan eylemcilerin polis tarafından dağıtıldığı aktarıldı.

Amazon’un Fransa temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, insanların ifade özgürlüğü hakkına saygı duydukları ancak insanların çalıştıkları bir yerde şiddet eylemleri düzenlenmesine izin veremeyecekleri belirtildi. Kurum, eylemcilerin ve Attac’ın yanlış iddialar ve siyasi sebeplerle Amazon’u işaret ettiğini savundu.

“ÇALIŞ, TÜKET, ÇENENİ KAPAT”

Paris’in iş bölgesi olarak bilinen La Defense’da da 40 kadar gencin büyük bir alışveriş merkezinin kapısında insan zinciri kurarak geçişi engellemeye çalıştığı belirtildi. Merkezin girişine, “Kapitalizmi yakalım, benzini değil” yazılı dev bir afiş asıldı.

Paris’te bir alışveriş merkezinde toplanan gençler, “Çalış, tüket ve çeneni kapat, işte gençliğe verilen mesaj bu” sloganlarıyla tüketim çılgınlığını protesto etti.

İSPANYA: “TÜKETİM ÇILGINLIĞI = İKLİM KRİZİ”

Fransa dışında İspanya ve Almanya gibi ülkelerde de “Kara Cuma” protesto edildi. Başkent Madrid’de toplanan eylemciler, “tüketim çılgınlığı=iklim krizi” yazılı pankart açtı. Greenpeace tarafından yapılan eylemde ayrıca mağaza vitrinine çıkan bir eylemci, “Gezegen için kara bir gün” yazılı bir afiş açtı.

AMAZON ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI

Almanya’da ise, Amazon çalışanları şirketi protesto etti. Şirketin Kara Cuma üzerinden ciddi miktarlar kazandığını ancak kendi iş koşullarını ve ücretlerini iyileştirmediğini söyleyen yüzlerce Amazon çalışanı iş bıraktı.

Grevi örgütleyen Verdi sendikası Sözcüsü Eva Völpel, Amazon’un Leipzig, Bad Hersfeld, Koblenz, Rheinberg, Werne ve Graben’deki dağıtım merkezlerinde çalışan birkaç yüz işçinin işi durdurduğunu açıkladı.

Amazon ise grevin sorun yaratmayacağını ve teslimatların zamanında yapılacağını savundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.