Kod-29 ile işten atılan Migros işçileri kararlı: “Direnişimiz devam edecek”

0
803

Kocaeli Çayırova’da sendikalı oldukları için önce ücretsiz izne çıkarılan ardından da Kod-29 ile işten atılan Migros depo işçileri, AKP tipi “tam kapanma”nın biteceği pazartesi günü eylemlerine tekrar başlayacağını duyurdu.

İşçilerin Kod-29 ile hem ekonomik yıkıma hem de psikolojik yıkıma maruz bırakıldığını belirten Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-Sen) Genel Başkanı Murat Bostancı, “Kapanmada işçi işe gitti ama sokağa çıkması yasaklandı. Pazartesi eylemlerimiz tekrar başlayacak.” dedi.

İşten atılan bir işçi ise “Bayram buruk geçiyor. Evde durmak da manevi olarak yıkıyor bizi. İş bulmak için birçok yere başvuru yaptım. Ama Kod-29 önüme engel olarak çıktı.” açıklamasını yaptı.

Kod-29’un işçinin hayatına doğrudan müdahale olduğunu belirten DGD-SEN Genel Başkanı Bostancı şunları söyledi: “Arkadaşlarımız iş bulamadılar. Bunun dışında Kod-29’un etkisi devam ediyor. Bir taraftan iş başvuruları yapıyorlar. Tam kapanmadan önce bazı işyerlerine görüşmeye giden arkadaşlarımız oldu. Whatsap’tan ya da online iş görüşmeleri yapan arkadaşlar oldu. Ama ciddi olarak Kod-29 engel oluyor birçok iş yerinde. İşçi suçsuz olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Mahkeme süreci 2-3 yıl devam ederken işçi bu lekeyle iş bulmaya çalışıyor, gelirsiz kalıyor, psikolojik çöküntü yaşıyor, onun çevresiyle kurduğu ilişkiye kadar etkiliyor bu durum. İşçi herhangi suç teşkil eden bir şey yapmamış ama işçi hem açlıkla hem kendi ailesi içinde sorunların içerisine itiliyor. İşçiler cinnet geçirebiliyor, intihar edebiliyor.”

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.