“Kuşatma altındayız, Amedspor’a sahip çıkın.”

0
1058

Amedspor’a deplasman karşılaşmalarında uygulanan taraftar yasağı dört yıldır devam ederken, kulüp başkanı Metin Kılavuz siyasi ve mali olarak da kulübün zora sokulmaya çalışıldığını söyleyerek tüm duyarlı çevrelerden destek istedi.

Mezopotamya Ajansı’na açıklamalar yapan Amedspor Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, finansal sorunların takımın gidişatında önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak, ne yerel yönetimden ne de 2 milyon nüfuslu kentten yeterli desteği alamadıklarını söyledi.

Amedspor’un zor şartlar altında mücadelesini sürdürdüğünü aktaran Kılavuz, halk tarafından gereken desteğin verilmesi halinde birçok sorunu atlatacaklarını kaydetti. Amedspor’un yalnızlaştırılarak bitirilmek istendiğini de söyleyen Kılavuz, Amedspor sevenlerine kulübe destek vermeleri çağrısında bulundu.

“Tüm takımlar yerel yönetimlerden katkı alırken Amedspor bundan mahrum”

Sportif faaliyetlerin sürdürülebilmesinde yerel yönetimlerin katkısının önemli olduğunu belirten Kılavuz, kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden hiçbir destek alamadıklarını aktararak şunları söyledi: “Bilindiği üzere kulüplerin gelirleri yerel yönetimlerin katkıları ve kentin maddi değerleri üzerinde şekillenir. Bu gelirlerin kesilmesinden dolayı transfer politikamızı sınırlı bir bütçeyle yaptık. Bundan dolayı önümüze koyduğumuz hedeflere ulaşamadık. Bu konuda taraftarlarımıza öz eleştirimizi de veriyoruz. En mütevazi haliyle Amedspor’un yıllık 10 milyon TL gideri bulunmaktadır. Gelir kalemlerine baktığımızda önemli bir parçayı oluşturan yerel yönetimlerin katkısından mahrum. Sezon başında yerel yönetimlere yapılan anti demokratik uygulamalarla kayyum atama sürecidir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bütçesinin, binde yedisini Amedspor’a katkı olarak bekliyoruz. Ki bu yasal ve bir mevzuatta da var. Ancak en ufak bir katkı yapılmadı. Göz önünde tutulması gereken diğer bir husus ise; benzer durumda olan tüm kulüpler yerel yönetimler ve mülki amirliklerden her türlü katkıyı alabilirken, Amedspor’un bu desteklerden yoksun olmasıdır. Bilindiği üzere ülkemizde SMS kampanyası düzenleyen kulüplere izin verilirken, izin alamayan tek kulüp Amedspor’dur.”

Amedspor’a uygulanan deplasman yasağının dünyada benzerinin olmadığını da sözlerine ekleyen Amedspor Başkanı Kılavuz şöyle devam etti: “Amedspor sportif faaliyetlerini yürütürken tüm baskıcı ve ötekileştiren yaklaşımlara rağmen inatla bütünlükçü bir anlayışla hareket etmektedir. Ne yazık ki bu anlayışımız ülkemizde ve dünyada eşi benzeri olmayan taraftar yasaklarıyla karşılık bulmaktadır. Maalesef deplasman yasağında Guinness Rekorlar Kitabı’na gireceğiz. Ve sürekli kendi rekorunu kırıyor.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Örgütün direk talimat verdiği bir spor kulübü” diye suçlamasının ardından müfettişlerin kulüpte inceleme başlatmasına dair de konuşan Kılavuz, her spor kulübü gibi düzenli olarak mali denetimden geçtiklerini ve bu anlamda Türkiye’nin en şeffaf kulüplerinin başında yer aldıklarını belirtti.

“Amedspor’a sahip çıkın!”

Kulüplerinin yalnızlaştırılarak hizaya çekilmek istendiğini kaydeden Kılavuz, “Maddi anlamda terbiye edilmek isteniliyor. Biz bu konunun tartışılarak açığa çıkarılmasını talep ediyoruz. Bu süreçte her anlamda kendimizi yalnız hissettik. Bugün Amedspor’un sorunu, bir takımın sportif başarı ya da başarısızlığının ötesine geçmiştir. Bugün Amedspor’un yaşadığı hayati sorun, kendini yarına var etme sorunudur. Ciddi bir kuşatma altındayız. Tüm duyarlı çevreleri bir kez daha bu zorlu süreçte Amedspor etrafında en üst düzeyde maddi ve manevi olarak kenetlenmeye davet ediyoruz. Yönetimin yapabilecekleri sınırlıdır. Bunu yüksek sesle söylüyoruz. Lütfen Amedspor’a sahip çıkın. Başka bir Amedspor yok çünkü. Akrebin etrafında ateşi sararsınız ve beklersiniz, akrep o ateşten çıkamadığı zaman intihar eder. Bize dayatılan budur.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.