Maraş Katliamını Unutmadık…

0
2024

img_048438 yıl önce bugün Kahramanmaraş’ta devlet eliyle tertiplenen ve yıllarca acısını unutamadığımız bir katliam gerçekleşti.

Ülkücülerin bulunduğu sinemada göstermelik patlatılan düşük tahripli bir bomba sonucu milliyetçi ve dinci çetelerin 7 gün boyunca süren katliamı sonucu 105 alevi yurttaş hayatını kaybetti. “Alevileri öldüren cennete gider, Alevileri öldüren hacca gidip gelmiş sayılır, Komünistleri Allah için kesin diyerek insanlar katledildi. Kadınlara tecavüz edildi, çocuk yaşlı demeden insanlar vahşice öldürüldü. Bağlarbaşı camii imamı Mustafa Yıldız cuma vaazında şu “öğütleri” vermişti:

“Oruç tutmak namaz kılmakla hacı olunmaz, bir Alevi öldüren beş sefer hacca gitmiş gibi sevap kazanır; bütün din kardeşlerimiz hükümete ve komünistlere, dinsizlere karşı ayaklanmalıdır; çevremizde bulunan Alevileri ve CHP’li Sünni imansızları temizleyeceğiz.

img_0485Alevilere ait 200’ün üzerinde ev yakıldı, 100’e yakın iş yeri tahrip edildi. Katliamda önemli rol oynayan 68 kişiye ise ulaşılamadı.

img_0486Bugün de devletin yaptığı baskıcı ve kışkırtıcı politikalar bu tarz katliamların önünü açmaktadır. Alevilere ,Kürtlere ve toplumun ilerici kesimlerine karşı bir ayaklanma ve katliam düşüncesi körükleniyor. Bizlerin bunca tecrübeden sonra bu saldırara karşı uyanık ve bir arada olmalıyız. Ülkemizi, dünün ve bugünün gerici çember sakallılarına bırakmayalım.

19.12.2016

ODAK/ Ankara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.