Mehmet Tanlı Yazdı: Berlin’de Gezi Direnişi Festivali

0
2108

Mehmet Tanlı/ Almanya (05.06.2018)

Gezi Direnişi’nin 5. yılında Birleşik Haziran Hareketi ( BHH ) Berlin Grubu’nun   organizesiyle ”Hayır dalgasını hep birlikte tamamlayalım/ Türkiye’de Diktatörlüğe Hayır” sloganıyla Berlin’de Gezi festivali düzenlendi. Berlin’in meşhur Kreuzberg ilçesindeki Blücher Meydanı’nda düzenlen festivalde BHH Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi Alper Taş, CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat, Alman Sol Parti Berlin Senatosu Milletvekili Hakan Taş, Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanı ve milletvekili Robert Habek konuşmalar yaparken öğleden sonra ve akşam yapılan konserlerde Cahit Berkay’lı Moğollar, Grup Panzehir, Gezi Piyanisti Davide Martello, Taner Akyol, Grup Canlar sahne aldı.

Yapılan festivale ilgi büyüktü. Almanya’nın çeşitli illerinden (Mannheim, Frankfurt, Hamburg, Hamm, Duisburg, Münster, Ahlen ve Mülheim) 2 bine yakın insanın katıldığı festivalde CHP Berlin Birliği, HDP Berlin gibi farklı siyasi gruplar, kitapevleri, Uluslarararası Af Örgütü bilgilendirme stantı açtı. 

Festivalde BHH’den Kazım Önalan’ın moderatörlüğünde “Türkiye’de Medyanın Hali ve Seçimlere Giderken Türkiye’nin Hali” konulu forum gerçekleşti. Foruma BirGün gazetesi yazarı Erk Acerer ve Haziran Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi ve ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş katıldı. 

Ayrıca “Gezi Bize Bırakılmış Bir İzdir” konulu forumda ise BHH Yürütme Kurulu adına Alper Taş konuşma yaptı. Konuşmada Taş “Gezi ruhu AKP hükümetinin ağır baskılarına karşın  Türkiye’de gerçekleşen her kitlesel eylemde yaşamaktadır. Gezi AKP’nin ülkedeki yönetim şekline bir itirazdı. Gezi bir Paris Komünü’ydü. Gezi, AKP iktidarını 7 Haziran’da seçimlerde, referandumda da yendi ama bu ruhu ne yazık ki politik bir eksene oturtamadık. Ama yenilmedik çok umutluyuz. Gezi bizden önce bırakılmış bir yol, izdir.  Korku çemberi kırılmış demokrasi güçleri ülkenin kaderine el koymuştur, halkımız şu anda son derece duyarlıdır ve halklarımız tek adama dur demek için sabırsızlıkla seçimleri beklemektedir. Bu bıkkınlık 24 Haziran’da sandıklara mutlaka yansıyacaktır” dedi.

Gezi Direnişi’nde Türkiye’de katledilenler, yaşamını ve sağlığını yitirilenler anıldı. Alper Taş, hapsedilen HDP eski Eşbaşkanı ve milletvekili Selahatttin Demirtaş’ı ve CHP’den tutuklu milletvekili ve gazeteci Enis Berberoğlu’ndan da bahsetti.

Berlin’deki Gezi Festivali’nin diğer konuşmacısı BirGün ve Taz gazetesi yazarı Erk Acerer de Türkiye’de muhalif gazeteci olmanın ağır bedelleri olduğunu, 150’ye yakın gazetecinin hapiste bulunduğunu, mevcut siyasal islamcıların iktidarının halkın gerçekleri görmesini ve duymasını asla istemediğini söyledi.

Gezi Direnişi’nin 5. yılında binlerce kilometre uzakta yaşayan Türkiyeli muhaliflerin; savaşa, OHAL’e ve AKP politikalarına karşı dayanışması görülmeye değerdi. Berlin’deki Gezi Festivali’ne katılanların ortak umudu, Türkiye’de, ortak mücadele ile AKP’nin yenilgiye uğratılmasıdır.

Berlin’deki Gezi festivalini düzenleyen BHH Berlin Grubu’ndan Süleyman Can etkinliği şöyle değerlendirdi: ”Gezi Direnişi’ni aslında her yıl anıyorduk ama 5. yılında ise daha büyük bir etkinlik yapalım dedik ve burada toplumsal muhalefeti buluşturduk. İlgiden hayli memnunuz. Gezi’nin unutulmaması için yan yana geldik. Geziyi yaşatmak bizim için bir onurdur. Katılan, destek ve emek veren herkese yönetim adına teşekkür ediyorum.” 

Berlin’deki Gezi festivali programına davet edilen ve katılması beklenen Eğitim- Sen Genel Başkanı Feray Aytekin, Türkiye’den çıkışta yaşadığı zorluk sebebiyle Berlin uçağını kaçırdığı ve bu sebeple gelemediği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.