Mehtap Sakinci Coşgun: “10 Ekim’i unutmama ve unutturmama sözünü tutacağız”

0
132

Ankara Gar Katliamı’nın 98’inci ayında yaşamını yitirenler anıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Bu katliam gün be gün unutturulmak isteniyor. Ancak 10 Ekim’i unutturmama sözünü tutacağız” dedi.

Emek ve demokrasi güçlerinin 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar Meydanı’nda düzenledikleri “Barış ve Demokrasi” mitingine yönelik DAİŞ’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda yaşamını yitirenler anıldı. Katliamın 98’inci ayı dolayısıyla gar önünde yapılan açıklamaya, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin (10 Ekim-Der) yönetici ile üyeleri katıldı.

‘UNUTTURULMAK İSTENİYOR’

Açıklamada konuşan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “olay mahallinde” olduklarını belirterek, bu güne kadar dile getirdikleri hiçbir taleplerinin dikkate alınmadığını söyledi. Emek ve barış güçlerinin barış mitingine katliamla karşılık verildiğini dile getiren Coşgun, “Ne yazık ki Türkiye’nin 49 iline cenazeler gönderildi. Binlerce insanın şiarı barıştı. Bu ülkeye barış gelmesi bir yana bu taleple ilgili bir ilerleme dahi kaydedilmedi. 104 kişi yaşamını yitirdi ancak adalet mekanizması işletilmedi. Gerçek sorumluların ortaya çıkartılmadığı, ceza yargılaması ile yaklaşık her iki ayda bir devam eden yargılamalarla tüketilmeye devam ediliyoruz. Bu katliam gün be gün unutturulmak isteniyor” ifadelerini kullandı.

UNUTMA, UNUTTURMA

Adaletin sağlanması için garın önüne gelmeye devam edeceklerinin altını çizen Coşgun: “10 Ekim’i unutmama ve unutturmama sözünü tutacağız. Bize verilen sözlerin de tutulmasını istiyoruz. Buraya gelmeye devam ederek, taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.