Metin Kaplan´da serbest – hasta devrimci tutsaklar içerde

0
1750

28 Şubat Günlerinde Kara Ses Lakabıyla Bilenen Metin Kaplan Serbest Bırakıldı!

metin_kaplanAnadolu Federe İslam Devleti/ İslami Cemaat ve Cemiyetler Birliği (AFİD/İCCB) örgütünün lideri Metin Kaplan hastalığı sebebiyle serbest bırakıldı. On iki yıldır hapishanede olan ve ömür boyu hapse çarptırılan Metin Kaplan’a kanser teşhisi konuldu. Doktorların “tedavisi dışarda yapılabilir” raporunun ardından bugün serbest bırakıldı.

AKP hükümeti, birçok devrimci hasta tutsağı F tipi koşullarda ölüme terk ediyor ya da hastalıklarının geri dönülemez aşamasında yükü omzundan atmak için serbest bırakıyor. Dinci- gerici kesimden ceza almış olanlar söz konusu olunca uygulanan hızlı prosedür, devrimci tutsaklara gelince ortadan kalkıyor. 323 ağır hasta olmak üzere hapishanelerde toplam 905 devrimci hasta yoldaşımız bulunmaktadır. Psikolojik rahatsızlıklar dahil, kanser teşhisi konulan tutsaklara “cezaevinde tedavisi yapılır” raporları verilmektedir. Hasta tutsakların hastahanelere giderken onlara uygulanan taciz ve şiddet ise işin başka bir boyutudur. Bu anlamda AKP, hasta tutsaklar konusunda ikiyüzlü tavrına son vermeli ve tüm hasta tutsakları serbest bırakmalıdır.

Metin Kaplan’ın serbest bırakılmasının en önemli yanı ise, AKP’nin dinci kesimi kendi etrafında toplama çabasıdır. Yakın zamanda serbest bırakılan İBDA- C lideri Salih Mirzabeyoğlu da buna örnektir. AKP, cemaate karşı bu güçlerle ittifak kurarken diğer yandan da bu gerici kesimi; demokrat, solcu ve devrimcilerle karşı karşıya getirecek. Buna karşı hazırlıklı olmalı; laikler, solcular ve devrimciler olarak birlikte bu gerici kesime karşı büyük bir direnişe hazırlanmak gerekiyor.

 

Paylaş
Önceki İçerikAlevilerin Köln Mitingi ve Birlik
Sonraki İçerikGündem…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.