Alevilerin Köln Mitingi ve Birlik

0
1492

alevi

Köln mitingi ve Avrupa’daki gösteriler AKP’ye karşı demokratik muhalefetin yükselmekte olduğunu gösterdi. 12 Kasim’da Köln’de 30 bin kişi bir araya geldi. Bu, çok önemli ve sevindirici bir olaydır.

Miting’e Münster’den katılan Odak okurlarının eylem esnasında farketmedikleri bir tatsızlık sonradan basında uzun uzun tartışıldı. Mitingi düzenleyen Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu alanda Kürt hareketinin Öcalan posterleriyle öne geçmesini ve mitinge hakim olacak şekilde “Biji Serok Apo!” sloganları atmasını eylemi kendi inisiyatifi altına alma çabası olarak değerlendirdi. Miting sırasında bazı tartışmalar olduğu, bir kaç Türk bayrağının yere atıldığı ve bayrağı taşıyanların saldırıya uğradığı da iddia edildi. Ayrıca Alman polisinin bazı göstericilerin Türk bayrağı ile alana girmesini “gerginlik olur”, iddiasıyla engellediği haberini aldık.

Alevi örgütleriyle Kürt hareketi arasında yaşanan tatsızlık kesinlikle AKP’nin entrikalarından bağımsız düşünülemez. AKP, muhalefeti bölmek için ajanlarını ve muhbirlerini kullanarak sosyal medya dahil olmak üzere her yerde karışıklıklar yaratmaktadır. Demokratik muhalefet güçleri bu konuda ne yazık ki sık sık oyuna gelmektedir.

Türkiye solu ve Aleviler, Kürt hareketinin kendisini demokrasi çerçevesinde ifade etmesi hakkına anlayış göstermelidirler. Kürt hareketinin Öcalan’ı önder olarak savunmaları haklarıdır, saygı duyulmalıdır. Öcalan’ın şovenizm tarafından bir kötülük sembolü olarak gösterilmesi kabul edilemez. Türkiye solu ve Aleviler bunları Türk halkına anlatmalıdır.

Türk-Kürt kutuplaşmasına oynayarak Türkiye’de solun kökünü kazımaya çalışan AKP çeşitli yollardan “Ya bizim tarafa gelin ya da PKK’nın tarafına gidin”, dayatması yapmaktadır. Vatan Partisi etrafında toplanmış güçler Türk yurtseverliğini Kürt hareketine karşı düşmanlığa alet etmeye çalışmakta ve Türkleri ve Kürt hareketi dışındaki herkesi AKP ile saf tutmaya çalışmaktadırlar. Türkiye’de Kürt hareketinin inisiyatifinde olmak ya da görünmek istemeyen insanları da anlamak gerekir. Kürt hareketi bu konuda hassasiyet göstermelidir. Bu insanlar AKP’ye karşı mücadelede Kürt hareketinin de en azından dolaylı ittifakıdırlar.

Ayrıca bir yerde Apo bayrağı ve Kürt ulusal sembolleri görünce tahrik olmak kadar Türk bayrağı ve Mustafa Kemal posterleri görünce tahrik olmak da çok büyük sorundur. Her halkın kendi değerleri var ve bunlara saygı duyulmalıdır. Türk bayrağına sevginin, M Kemal sevgisinin, CHP taraftarlığının AKP saflarına ve onun inisiyatifine itilmesi sadece Türkiye’nin değil Kürt hareketinin de çok aleyhine olur.

Odak; AKP’ye karşı mücadelede sosyalistler ve demokratlarla Türk ve Kürt yurtseverlerin CHP’lilerle ile HDP’llilerin, sosyalist hareketlerle Kemalistlerin ve Apocuların yan yana gelmesini savunuyor. Türk ve Kürt ilkel milliyetçiliği ise Türklerle Kürtleri düşman ediyor. Bir kısım Türkiye solcusu da şovenizme karşı mücadele ve Kürtlere dostluk adına Mustafa Kemal’e ve CHP’ye sövmeyi bir şey sanıyor. Hatta emperyalizm karşıtlığını bile şövenizm olarak gören aşırılıklar var. Bu yaklaşımlar Türk halkını ilkel milliyetçilerin tarafına itmektedir.

Başarının yolu sosyalistlerin, Türk ve Kürt yurtseverlerinin ve Alevilerin demokratik mücadele birliğinden geçiyor. Sorunlarımızı çözeriz. Yeter ki birbirimizin kıymetini bilelim!

16-Kasim-2016

ODAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.