“Millet Bahçesi” projesiyle Gölbaşı, Mogan ve Eymir talan edilecek!

0
1264

Sulak ve hassas alan niteliklerinden dolayı korunan ve özel çevre koruma bölgesi ilan edilen Ankara Gölbaşı, “millet bahçesi” ile talana açılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ işbirliğiyle yapılmak istenen millet bahçesi projesinin, Gölbaşı’nda ekolojik yaşantıyı bitireceği ve Ankara’nın işlevini yitirmemiş az sayıdaki su havzasını yok olma tehdidi ile karşı karşıya bırakacağı belirtiliyor.

Gölbaşı Düzlüğü, Eymir ve Mogan Gölleri arasında doğal bir arıtma işlevi üstlenirken, aynı zamanda birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu alan bazı kuş türlerinin de üreme alanı. Uzmanlara göre yapılması planlanan proje ile bölgenin doğal yapısı bozulmuş olacak.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Ceren İlter, ”Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından 2015-2019 yılları için Gölbaşı Özel Koruma Bölgesi Yönetim Planı hazırlanmış. Bu planda şöyle bir vurgu var: Millet Bahçesi yapılmak istenen alanın mutlak koruma alanı olması gerektiği belirtilmiş. Alan çok hassas bir noktada. Alan, Eymir ve Mogan Gölleri arasında doğal arıtma görevi görüyor. Yönetim planında da buranın mutlak koruma alanı olup bu işlevini gerçekleştirmesine devam etmesi gerektiği hatta insan kullanımının azaltılması gerektiği ifade edilmiş. Buradaki kuş üreme alanlarının, buradaki sazlıkların ekolojik işlevlerini devam ettirebilmesi için böyle bir öneride bulunulmuş. Ancak bundan sonraki planlarda bu uyarılar dikkate alınmamış. Üstelik rekreasyon amaçlı insan kullanımını arttıracak bir millet bahçesi projesi var şu anda.” ifadelerini kullandı.

”Bu proje alanın ekolojik işlevlerini yitirmesine sebep olacak bir proje” diyen İlter,  ”Ayrıca Eymir ve Mogan Gölleri arasında yükselti farkı olduğu için Eymir Gölü’nün ciddi anlamda su kalitesini düşürebilir.” açıklamasını yaptı.

Millet bahçesi projesinin Ankara’nın su havzalarına da zarar vereceğini söyleyen İlter, bu projelerin iptal edilmesi için dava açtıklarını ve kamu yararına yönelik hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

Kaynak: Sol Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.