Milletvekili pazarlığında anlaşamayan Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’na katılmadı

0
76

Cumhur İttifakı’na katılacağı konuşulan 
Yeniden Refah Partisi’nin ittifaka katılmayı reddetme kararı almasının arkasında, partinin AKP’den 20 milletvekili talep etmesinin önemli rol oynadığı öne sürülüyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan; “Yetkili kurullarımız ve teşkilatlarımızla gerçekleştirmiş olduğumuz son derece kapsamlı istişareler sonucunda milletvekili seçimlerine herhangi bir ittifaka dahil olmadan müstakil olarak gitme kararı aldık. Almış olduğumuz karar doğrultusunda 14 Mayıs seçiminde de Yeniden Refah Partisinin cumhurbaşkanı adayı olarak bendeniz bugün başvuru yapacağım” demişti.

İktidara yakın CNN Türk televizyon kanalında bu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan kanalın Ankara Temsilcisi Dicle Canova; “Yeniden Refah’ın AK Parti ile görüşmesinin pürüzlendiği, sıkıntıya girdiği nokta milletvekili sayısıydı. Edindiğim bilgilere göre Yeniden Refah Partisi, 20 milletvekili istedi ama AK Parti buna sıcak bakmadı. Yeni seçim sisteminde yüzde 7’lik oy oranına sahip bir parti 25 vekil çıkarabiliyor. Son oy oranlarına baktığımızda Yeniden Refah Partisi yüzde 1 buçuk en fazla 2 buçukluk oy oranına sahip olduğu gözlemleniyordu. Bu oy oranına sahipken 20 milletvekili talep etmesi fazla bir talep olarak okundu ve kabul görmedi” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.