Molozların tarım bölgesine dökülmesine karşı çıkan Samandağ halkı “yaşam nöbeti” başlattı

0
392

Depremin ağır yıkıma uğrattığı Hatay Samandağ’da enkaz kaldırma çalışmalarından çıkan molozların zeytin, narenciye ve fidan yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgeye dökülmesine engel olmak isteyen köylülere jandarma müdahale etti.

Cumhuriyet’ten Rıfat Kırcı’nın haberine göre, Hatay Samandağ’da enkaz kaldırma çalışmalarından çıkan molozlar Uzunbağ köyü Manastır deresine dökülmesine bölgedeki yurttaşlar tepki gösterdi.

Zeytin, narenciye ve fidan üretiminin yapıldığı Uzunbağ’da yurttaşların duruma tepki göstererek önceki gün başlattıkları yaşam nöbeti eylemini dün jandarma engelledi. Uzunbağ’da yaşayan bir yurttaş “Enkazı getirip bizim köyümüzde ayrıştırıyorlar. Demiri alıp, molozu dereye döküyorlar. Bu uygulamanın iptal edilmesini istiyoruz” dedi. Molozların dereye dökümü devam ediyor.

Uzunbağ köyünden bir yurttaş da “Molozu getiriyorlar buraya, demiri ayrıştırıyorlar, molozu dereye döküyorlar. Bizim köyümüzü bitiriyorlar. Yani Valilik yeni yer bulana kadar bu kararın durdurulmasını talep ediyoruz. Hukuki destek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Moloz dökümünü engellemek isteyen yurttaşlar jandarmanın sert müdahalesiyle karşılaştı. Yurttaşlarla dayanışma içerisinde bulunan Güzide Erden, 20’ye yakın kişinin gözaltına alındığını ve belirli aralıklarla serbest bırakıldığını belirtti.

Erden, “Burası Uzunbağ mevki. İnsanlar zeytin, narinciye ve fidan yetiştiriciliği yapıyor. Buraya çok yakın alana dökülüyor moloz. Bu enkaz kaldırılırken kırma işlemi yapılıyor. Toz hem ciğerleri hem de toprağı zehirliyor. Yani zaten çadır dışında barınabilecek kapalı alan yok” dedi. Jandarma ile gerçekleşen arbedeye de değinen Erden “Valilik alternatif yer bulacaklarını ancak bulunana kadar molozun buraya döküleceğini söylüyor. Konunun uzmanlarıyla bilimsel şekilde yürütülmeli süreç. Buraya dökülen her moloz biraz daha zehirliyor” ifadelerini kullandı.

Samandağ Yeşilköy Mahallesi’nde ise molozlar çadırkentin hemen yanına dökülüyor. Yurttaşlar duruma tepkili. Yeşilköy Mahallesi’nden Burcu Tekil “O kadar açık alan varken molozlar çadırlarımızın dibine dökülüyor. Kasıtlı yapıldığını düşünüyoruz. Kasıtlı olmasa bile ‘Burada insanlar var rahatsız olurlar mı’ diye hiç düşünülmez mi? Kokuyor da bu molozlar. Bazı molozların arasından uzuvlar da çıkıyor” dedi.

Tekil, moloz dökümüne karşı çıkan depremzedelere provokatör diyen Sabah gazetesine de tepki göstererek “Yani ne kadar üzüldük anlatamam. Biz hâlâ hayatta kalmaya çalışıyoruz. Ama neden böyle provokatör diyorlar? Üzülüyoruz” diye konuştu.

Samandağ’da jandarma müdahalesine ilişkin görüntüleri Twitter hesabından paylaşan Sabah gazetesi haberini “Samandağ’da bir grup provokatör askerlere saldırdı” şeklinde sundu. Sabah, depremzedeye provokatör demesine gelen tepkilerin ardından haberini sildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.