Muhalif Basın Para Cezaları ve Ekonomik Kriz Sebebiyle Zorda: Evrensel Gazetesi Sayfa Sayısını Azalttı!

0
1260

Evrensel Gazetesi, ekonomik sıkıntılar, artan maliyetler ve yapılan haberlere verilen keyfi para cezaları nedeniyle gazete sayfalarını 12’ye düşürdüğünü açıkladı. Gazete dün itibari ile 16 sayfa yerine 12 sayfa olarak okuyucusuyla buluştu.

Konuyla ilgili Mezopotamya Ajansı’ndan Yasin Kobulan’a açıklamalarda bulunan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, sayfa sayısının düşürülmesinde kağıt fiyatlarındaki artışın ve para cezalarının etkili olduğunu dile getirdi.

“Fiyat mı arttıralım, sayfa mı düşürelim?” diye çok tartıştıklarını belirten Polat, “İnsanların ekmeği küçülmüş durumda. Öyle olunca fiyatları arttırmak okurları da zorlayacak bir şey olacaktı. O nedenle sayfa düşürmeyi seçtik. Daha sonra tekrar 16 sayfaya çıkacağız. Ama bu dönemi böyle yaşayacağız. Okura yansıtmak yerine böyle yapmak istedik.” diye belirtti.

Her şeye rağmen karamsarlığa düşmemek gerektiğini ifade eden Polat, “Yerli kağıt üretiminin olmaması fiyatları katladı. Kapanan yerel ve ulusal gazeteler var. Çok sayıda gazete eklerini kapattı. Buna karşı uzun süre direndik. Fiyat arttıran gazeteler oldu ama biz fiyatlarımızı arttırmadık. Bir de üstüne üstlük gelen para cezaları bununla birleşince böyle sürdürmek imkansız hale geldi. Dolayısıyla sayfa azaltarak maliyeti bir miktarda aşağıya çekmeye çalışıyoruz. Okurlarımızın desteği ve gazeteye sahip çıkmaları bizim için önemli.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.