Leyla Güven’e Destek Eylemleri Artıyor: Gülten Kışanak da Açlık Grevine Girdi

0
1885

DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in tecrite karşı başlattığı açlık grevi 41. gününde devam ederken, Güven’e destek amaçlı eylemler de devam ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı’yken görevden alınan ve 2 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Gültan Kışanak, Leyla Güven’e destek amacıyla ve Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sona ermesi için, 10 günlük dönüşümlü açlık grevine girdiğini açıkladı.

Leyla Güven’in 41. güne giren açlık grevi eylemini desteklediğini belirten Kışanak avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada,

“Milletvekilimiz Leyla Güven’in aynı amaçla başlattığı açlık grevi eylemini destekliyor, sonuç alması için ve tecridin kırılması için her birimizin büyük bir sorumluluk taşıdığını ifade ediyorum. İmralı’da uygulanan katı tecrit temel insan haklarına aykırı olduğu gibi demokratik hukuk devleti olma iddiasındaki hiçbir devletin uygulamayacağı ağır bir hukuk ihlalidir. Ayrıca Sayın Öcalan’ın toplumsal barış konusunda ne kadar önemli bir rolü olduğu geçmiş süreçlerde yaşanarak görülmüştür. Bu nedenle tecridin sona ermesi toplumsal barışın önünü açabilecek yeni bir sürecin de başlangıcı olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Diyarbakır E Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan gazeteci Kibriye Evren ve 2 kadın tutsak da, 17 Aralık’ta süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladıklarını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.