Münster Odak Kültür Merkezi’nden Haberler

0
1736

25.04.2009 Erol Zavar ile dayanışma eylemleri çerçevesinde Münster’de Almanca altyazılı olarak ‘Ölümü Ektim Randevu Yerinde’ belgeselinin gösterimi yapıldı. sayfa-6munst

28.04.2009 Üniversiteye ait ‘Köprü’ adlı cafede ‘Başrolde İstanbul’ serisi olarak sömestr programımızda olan Anlat İstanbul filminin altyazılı gösterimini gerçekleştirdik. Tarih oraya gelenleri 1Mayısa davet edebilmek amacıyla nisan sonu olarak belirlenmişti. Filme katılım iyi olmasına rağmen oradan 1 Mayısa katılım sağlayamadık.

01.05.20009 İşçi sınıfınını Birlik Mücadele ve Dayanışma günü 1 Mayıs bütün dünyada coşkuyla kutlandı. Biz Direnişçiler de pankartımız ve sloganlarımızın yazılı oldugu t-shirtlerimizle şehrimizdeki yürüyüş ve mitinge katıldık. Alman Sendikalar Birliği DGB’nin organize ettiği Mitingten sonra Direnişçiler ve dostları olarak artık geleneksel hale gelmek üzere olan yürüyüş sonrası piknikte bir araya gelerek eğlendik.

25.05.2009 ‘Başrolde İstanbul’ serisinin ikinci filmi olarak ‘Organize İşler’ filminin gösterimi yine aynı cafenin salonunda gerçekleştirildi.

30.05.2009 Dergimizin de eski yazarlarından olan Araştırmacı yazar Osman Tiftikçi ile ‘İslam ve Kemalizm’ konulu bir söyleşi gerçekleştirdik. Tiftikçi, konuşmasının başında bildiğimiz ideolojiler anlamında bir Kemalizm’den söz edilemeyeceğini, buna karşın bir biriyle hiç alakası olmayan kık çeşit de Kemalizm tanımı olduğuna vurgu yaptı. Tiftikçi daha sonra M.Kemal ve politik islam arasında cereyan eden mücadeleyi tarihsel ve sınıfsal arka planları ile açıklamaya çalıştı. İzleyicilerin de soruları ve yorumları ile aktif katıldıkları canlı bir söyleşi oldu.

Önümüzdeki etkinlikler;

29.06.2009 ‘Başrolde İstanbul’ serisinin son filmi olarak Fatih Akın’ın İstanbul Hatırası-Köprüyü Geçmek filmi gösterilecek. Yer; ‘Die Brücke, Köprü’

04.07.2009 Söyleşi, Sol’u Türkiye’de nasıl bir gelecek bekliyor? Konuşmacı; Hamza Yalçın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.