Trump “Çin’in etkisi altındaki DSÖ ile ilişkileri keseceğiz.”

0
718

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üzerinde tam kontrole sahip olduğunu iddia ederek, ilişkilerini keseceklerini açıkladı.

19 Mayıs’ta DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a dört sayfalık mektup yazan ABD Başkanı, 30 gün içinde iyileştirici adımlar atılmadığı durumda DSÖ’ye sağlanan yardımın kalıcı olarak kesileceğini söylemişti.

Geçen 10 günün ardından Çin ve DSÖ’ye yönelik açıklamalar yapan Trump, uzun yıllardır Çin’in “kendilerinden yararlandığını” ve bunun önceki Başkan Obama döneminde arttığını savundu. Ayrıca, Çin Parlamentosu’nun Hong Kong’la ilgili ulusal güvenlik yasasını onaylamasını “trajedi” olarak nitelendirerek, “Çin, Hong Kong’un otonomluğunun korunmasına ilişkin dünyaya verdiği sözü de tutmadı.” ifadelerini kullandı.

Çin’in DSÖ’ye baskı yaptığını ve korona virüsle ilgili olarak dünyayı yanıltmasına sebep olduğunu da iddia eden Trump, virüsün küresel çapta çok sayıda can aldığını ve büyük bir ekonomik sıkıntıyı da beraberinde getirdiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.