Odak Dergisi Çalışanlarına Karşı Saldırılar Sürüyor!

0
1574

Odak dergisi çalışanlarına yönelik gözaltıları protesto etmek için düzenlediğimiz basın açıklamamıza katılan ESP,DHF, PARTİZAN, SDP, KIZIL HAREKET, ALINTERİ, DEVRİMCİ 78’LİLER GİRİŞİMİ ve diğer kurumlara dayanışma için teşekkür ederiz.

Gözaltındaki arkadaşlarımız halen Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde tutulmaktadır. Yasal gözaltı süresi uzatmalarla dolacağından yarın adliyeye sevk edileceklerdir.

Gözaltılar Tutuklamalar Baskılar Bizi Yıldıramaz!

Direniş Sürüyor Sürecek!

30.11.2011 de Ankara’da Yüksel caddesinde saat 18.00 da yapılan basın açıklaması metni:

Odak Dergisi Çalışanlarına Karşı Saldırılar Sürüyor

Odak yazarlarından ve Kadıköy Kültür Kafe sahibi Doğan Baran’ın Kocaeli`nde gözaltına alınıp  tutuklanmasının üzerinden henüz bir hafta geçmedi ki, 29 Kasım Salı sabahı Ankara, Denizli, Bolu ve Eskişehir’de eş zamanlı operasyonlar yapıldı. Hüseyin Arlıer, Umut Halit Nuray, Barış Onay, Meltem Tuna, Reyhan Alkıvılcım, Emrah Irmak, Sedat Yıldırım adlı Odak çalışanları örgüt üyeliği iddiasıyla gözaltına alındılar. Evleri basılan arkadaşlarımızın müzik ve film cd leri dahil olmak üzere birçok özel eşyalarına el konuldu.

Aynı gün sabah saatlerinde Odak Dergisi Ankara temsilciliği de terörle mücadele ekiplerince basıldı. Kilidi kırılarak girilen büroda bulunan tüm bayrak ve pankartlara, birçok kitap ve cd lere el konulmuştur. Ayrıca darmadağın edilen temsilcilik bürosunda bulunan afişler ve stikırlar parçalanmıştır. Yine aynı şuursuz zihniyet, hapishaneden gelen mektup ve tebrik kartlarına da el koymuştur.
Buna benzer garip bir operasyonu  biz ilkin Eskişehir’de yaşamıştık. Orada Eğitim ve Dayanışma Hareketi çerçevesinde faaliyet gösteren öğrenci arkadaşlarımız teröristlik suçlamasıyla göz altına alınıp, tutuklanmış ve aylarca içeride tutulmuşlardı. Operasyonun merkezinde Eğitim ve Dayanışma Hareketi düşüncesini geliştiren devrimci eğitimci ve yazar Hamza Yalçın vardı. Gerek operasyon sürecinde gerekse sonradan girişilen tertiplerle Hamza Yalçın çok kötü bir insanmış gibi gösterilerek, öncülüğünü yaptığı düşünce ve eylem  gözden düşürülmek istendi. Daha sonraki süreçte gözaltına alınan İlhan  Dikme ve Sedat Yıldırım adlı arkadaşlarımıza akılalmaz iddialarla hapis cezaları verdiler.

Hareketimize karşı  saldırılar bunlarla kalmadı: Eğitim ve Dayanışma Hareketi düşüncesi doğrultusunda faaliyet yürüten Kadıköy Kültür Kafe de geçtiğimiz aylarda Karargah Örgütü gibi alakasız bir iddiayla basılmış, kafe çalışanı Yeşim Kantekin, Terörle Mücadele polisleri tarafından gözaltına alınmıştı.
Tamamıyla açık ve demokratik faaliyetlerimiz yasadışı örgüte delilmiş gibi gösteriliyor. Sırf araları bozuldu diye kırk yıllık polis şefi Hanefi Avcı’yı yasadışı sol örgüte yardım ve yataklıktan içeride tutan, yazar Ahmet Şık’ı henüz yayınlanmamış, “İmamın Ordusu” adlı, polisi eleştiren kitabı yazdı diye içeri tıkan, binlerce Kürt yurtseveriyle birlikte profesör Büşra Ersanlı ve  Ragıp Zarakolu’yu KCK üyeliği iddiasıyla cezaevine dolduran, devrimcilere ve demokratlara karşı azgınca saldıran gerici zihniyetten başka bir davranış da beklemiyoruz doğrusu.

Ancak şunu onlara buradan bir kez daha haykırmak istiyoruz: Baskılarınız bizi yıldıramayacak! Halkımızın, cemaatin dışında, gerçek bir eğitim ve dayanışma hareketine ihtiyacı olduğunu söylemeye ve bu hareketin geliştirilmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Gözaltına aldığınız arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın. Zulmetmeye hakkınız yok. Bilin ki saltanatınız ilelebet sürmeyecek ve devrimcilere yaptığınız zulüm de yanınıza kar kalmayacaktır!

Size biat etmeyeceğiz! Size boyun eğmeyeceğiz! Birbirimizi yalnız bırakmayacağız!

Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz!

Yaşasın Devrimci Dayanışma!

Basın açıklamasının ardından Temel Demirer söz alarak arkadaşların hiçbir hukuki gerekçesi olmaksızın gözaltında tutulduğunu ve kendisininde ODAK DERGİSİ yazarlarından ve çalışanı olduğundan yola çıkarak, devrimcilerle dayanışma halinde olmaya devam edeceğini vurguladı.

Fetullah Gülen cemaatinin ve AKP hükümetinin, dergimizin başlatmış olduğu eğitim ve dayanışma hareketini operasyonlarla durdurmaya çalıştıklarını belirterek, Hamza Yalçın ile görüşmek suçsa bu suçu bende işliyorum, sabahı beklemenize gerek yok, şimdi buradan alıp götürün beni diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.