ÖHD üyesi avukatlara polis operasyonu: Gözaltılar var

0
164

İstanbul merkezli yürütülen soruşturma kapsamında Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyelerine yönelik operasyon gerçekleştirildi, avukatlar gözaltına alındı.

ÖHD açıklama yaparak gözaltılara tepki gösterdi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“9 Haziran 2023 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma gerekçe gösterilerek üyemiz Av. Gülhan Kaya İzmir’den gözaltına alınmıştır.

10 Haziran 2023 tarihinde Genel Merkez yöneticimiz Av. Sezin Uçar ile birlikte üyelerimiz Av. Kader Tonç ve Av. Mustafa Taylan Savran’ın evlerinde arama yapılmış, Av. Mustafa Taylan Savran gözaltına alınmıştır. 24 saat avukat görüş kısıtlılığı kararıyla meslektaşlarımız ile görüşmemiz hukuka aykırı olarak kısıtlanmıştır.

Siyasi iktidarın talimatı ile avukatlara dönük saldırılar hız kesmeden devam etmektedir. Avukatlık pratiğimiz, hukuka aykırı olarak soruşturma ve yargılama konusu haline getirilmek istenmektedir. Avukatlara dönük hukuk kisvesi altında gerçekleşen saldırıları kabul etmiyoruz.

Üyelerimiz nezdinde savunmaya karşı gerçekleşen hukuksuz soruşturmalara karşı tüm baro ve meslek örgütlerini savunmayı sahiplenmeye davet ediyoruz. Savunma susturulamaz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.