OSMANLI’DA OYUN BİTMİYOR!

0
1497

YSK
YSK SANDIKLARIN TAŞINMASI YÖNÜNDEKİ TALEPLERİ REDDETTİ!
SIRADA, SANDIKLARIN TAŞINMASI HİLESİ VAR:
OSMANLI’DA OYUN BİTMİYOR!

“Tek Adam” olma hırsını ve hevesini hiç kaybetmeksizin, büyük bir kibirle ve öfkeyle her önüne gelene saldıran Erdoğan ve iktidarı, YSK eliyle Sandık Taşınması yolunu tercih etmişti.
YSKERDOĞAN
Kendi yol arkadaşlarından M. Ali Şahin bile, YSK’nın bu kararı alabilmede yetkisi olmadığını söylemişti. Oysa işareti Erdoğan’dan alan İl ve İlçe Seçim Kurulları, Cizre’nin ardından Kürdistan’ın diğer şehirlerinde de bu yönde kararlar almaya başlamışlardı. 
YSK ise dün yaptığı toplantının ardından tüm bu talepleri reddetti. Sandıkların taşınması yönündeki girişimler oy çokluğuyla alınan kararın ardından engellenmiş oldu.
Hukukçuların, kararın oy çokluğuyla alınmış olmasının bile şaşırtıcı olduğunu söyledikleri toplantının ardından YSK’nın AKP’li üyeleri yaptıkları açıklamalarda, “Bu bölgelerde seçim güvenliği yok. YSK buna rağmen bu bölgelerdeki, sandık taşıma taleplerini reddetmiştir. Peki oy kullanmaya giden vatandaşın ve sandık güvenliği alan güvenlik görevlilerinin başına bir şey gelirse bunun sorumluluğunu YSK üstlenebilecek midir?” diyerek, yaşanabilecek olası provokasyonlar hakkında ip ucunu vermiş oldular.

OSMANLI’DA OYUN BİTMEZ!

Sandık Taşıma hesapları şimdilik suya düşmüş gibi görülen Saraylıların, şimdi de Sandık Birleştirme yoluna gitmesi ve hukuksuzluğu bu kanaldan zorlamaları bekleniyor.
ERDOĞANSERT
Erdoğan, konuyla ilgili kendisine sorulan soruya verdiği yanıtta, Sandık Taşıma değil, Sandık Birleştirme’den söz ediliyor, demişti. Oysa, Sandık Birleştirme yoluna da, ancak bir sandıkta oy kullanan kişi sayısı 9’un altına düştüğünde gidilebiliyor. Sandıkların yerlerinden oynatılmasının kanunen bir olanağı olmadığını belirten hukukçular, İl ve İlçe Seçim Kurullarının aldığı kararların yok hükmünde olduğunu ama buna rağmen YSK’nın red kararının oy birliği ile değil de, oy çokluğuyla alınmış olmasının şaşırtıcı olduğuna işaret ediyorlar.
YSK’nın bu kararının ardından Sandık Birleştirilmesi yolunun denenileceğini tahmin ettiklerini ifade eden hukukçular, 9 kişiden az insan olmadığı taktirde Sandık Birleştirme yolunun da geçerli olmayacağını ama Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında, AKP’nin burada da kanunsuzluk yapabileceği çekincesi taşıdıklarını söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.