Pandemide başa dönülüyor: Ankara’da Covid-19’a karşı yeni önlemler alındı

0
814

Hükümet tarafından alınan “normalleşme” kararı, yaz mevsimi ile birlikte önlemlerin alınmaması sonucunda dolup taşan sahiller, Ayasofya gibi açılışlara on binlerce kişinin dip dibe katılması gibi etkenler ile vaka sayılarının yükselişe geçmesi sonucunda “pandemide tekrardan başa dönülüyor” denilmeye başlandı.

Ankara’da İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm başkanlığında yapılan Pandemi Değerlendirme Toplantısı sonucunda yeni önlemler alındığı belirtildi.

Hasta sayısının artış ivmesi göstermesi sonucunda yapılan Pandemi Değerlendirme Toplantısı sonucu alınan kararlar ilgili sağlık birimlerine gönderildi.

Sağlık birimlerine gönderilen talimatta, “Klinik servis yatakları sayısının en az yüzde 50’si, boş yoğun bakım yataklarının tamamı Covid-19 yatağı olarak ayrılacak. Elektif cerrahi vaka alımlarının ikinci bir talimata kadar durdurulması, elektif dahili yatışların ertelenmesi de kararlaştırıldı” ifadeleri yer aldı.

Alınan önlemler, koronavirüs pozitif hasta sayısının artış ivmesinde olduğu da düşünülerek pandemide başa dönüldüğü düşüncesini yarattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.