Polis eşliğinde karantina otobüsünden kaçırılan kız kimin çocuğu çıktı?

0
1260

Dün sosyal medyada yayılan, karantina otobüsünden polisler eşliğinde kaçırılan kızın videosu zirveye oturmuştu. O otobüsten kaçırılan kızın babasının KKTC Sivil Havacılık Müdürü Mustafa Sofi olduğu ortaya çıktı.

Dün Paris’ten TK1824 sefer sayılı uçuşla Türkiye’ye getirilen vatandaşlar İstanbul Havalimanı’ndan bir otobüs ile karantina alanına götürülürken otobüs durdurulmuş ve yolcular arasından bir kızın polisler eşliğinde karantinadan çıkarılarak farklı bir araca bindirildiği görülmüştü.

Otobüsten indirilen ve isminin Güzide Sofi olduğu öğrenilen yolcuya ve polislere öteki yolcular itirazda bulunmuş, olay anında çekilen video ise sosyal medyada gündeme oturmuştu.

Karantinadan kaçırılan Güzide Sofi’nin ise KKTC Sivil Havacılık Müdürü Mustafa Sofi’nin kızı olduğu öğrenildi.

KKTC Sivil Havacılık Daire Başkanı olarak görev yapan Mustafa Sofi’nin BirGün’de yer verilen özgeçmişi ise şöyle:

1966 yılında Lisamasol’da dünyaya gelen Sofi, orta öğrenimini 1984 yılında Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Anadolu Üniversitesi İktisat fakültelerinden mezun oldu. Mustafa Sofi, Kamu Hizmetine 05 Temmuz 1994 tarihinde Maliye Bakanlığı’nda başladı. 17 Temmuz 1995 tarihinde ise Sivil Havacılık Dairesi’ne Elektrik-Eloktronik Mühendisi olarak atandı.

Mustafa Sofi, 2004 yılında idari tasarrufla İdari İşler Şube Amirliği’ne getirildi ve 2012 yılında Müdür Muavini oldu.5 Aralık 2013 tarihinden bu yana Sivil Havacılık Dairesi Müdürlüğü’nü yürütmekte olan Sofi, evli ve 3 çocuk babası. Kızı Güzide Sofi ise Paris’te Ekonomi eğitimi alıyor.

Sofi, kızının karantinadan kaçırılması sonrasında ise şu açıklamalarda bulundu:

“Kendimizi bu olayların içerisinde bulduk konuşacak durumda da değilim kusura bakmayın. Ne söyleyebilirim ki? Kızım türkiye’de karantinada. Şu an biz de bekliyoruz. Çocuğum Kıbrıs’a gelmek için uçağa bindi, buraya geliyorken sosyal medyada bu olaylar paylaşıldı. Burada mağdur durumda olan biziz. Çünkü biz biletimizi aldık. Aynı şekilde buraya gelip karantinaya girecekti. Ancak sosyal medyada yayılan bu görüntülerden sonra karantinada. Türkiye Cumhuriyeti bizim ana vatanımız. Bizim müdahale etme yetkimiz olabilir mi? Benim kızım Fransa’da master yapıyor. Benim kızım böyle insanlarla tartışacak bir yaradılışta değil. Benim kızım bu tepkilerden dolayı korktu. Sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin getirildiği uçaktan bahsediyoruz. Kızım için bir ayrıcalık yapılması mümkün mü?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.