Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya Hapis Cezası

0
1502

“Bu suça ortak olmayacağız!” bildirisine imza attığı için yargılanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı (TİHV) ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın karar duruşmasına, tutuksuz yargılanan Şebnem Korur Fincancı ve avukatları katıldı. Duruşmayı HDP ve CHP milletvekilleriyle birlikte çok sayıda akademisyen de izledi.

Bugünkü duruşmada söz alan Fincancı, “Bugün 19 Aralık. Bundan 18 yıl önce cezaevlerine saldırılıp ‘hayata dönüş operasyonu’ yapıldı. 40 yıl önce Maraş katliamı yapıldı. Bunlarla yüzleşemedik. Biz bu acılarla yüzleşemediğimiz için şu an yargılama konuları yapılıyor. Yüzleşmeyi başardığımızda bu yargılamaların utanç belgeleri olacağını düşünüyorum. Suçlamayı kabul etmiyorum. Emile Zola’nın dediği gibi asıl ben itham ediyorum. Barış istemek suç değildir. Beraatime karar verilsin.” dedi. 

Mahkeme heyeti, sanık Şebnem Korur Fincancı’ya “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Gerekçede, “suçun işleniş şekli ve özelliği sanığın suç tarihinden hemen önce ve sonrasında vermiş olduğu röportajlarında kullanmış olduğu ifadeler, suça konu bildiri içeriğiyle örtüşecek şekilde TSK’nin tamamen savunma ve güvenlik amaçlı bölgedeki faaliyetini vahşet, soykırım girişimi, savaş suçu ve Kürt halkına topyekun saldırı olarak ifade etmesi, bölgede PKK/KCK silahlı terör örgütü tarafından yapılan hendek kazma eylemlerini övmesi, öz yönetim anlayışına sahip çıkması” gösterildi. Mahkeme, Fincancı’nın duruşmadaki olumsuz gözlemlenen tutum ve davranışları ile suçun işlenmesinden sonra pişmanlık duymamasını da dikkate alarak cezada indirime gitmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.