PUTİN: G-20’de IŞİD’i Destekleyenler Var.

0
1739

Putin

Rusya Devlet Başkanı Putin, G20 liderler zirvesinin kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, IŞİD’in dış ülkelerden finansal destek aldığına dikkat çekti.

IŞİD, 40 ÜLKEDEN FİNANSAL DESTEK ALIYOR’

Putin, “IŞİD, 40 ülkeden finansal destek alıyor. Bunlar arasında G20 üyeleri de var” diye konuştu.

Bir araya geldiği G20 ülkeleri liderlerine, IŞİD’in finansman kanallarına ilişkin bilgiler verdiğini açıklayan Putin, “Meslektaşlarıma, teröristlerin yasadışı petrol ticaretinin boyutlarını ortaya koyan, uzaydan ve uçakla çekilen fotoğrafları gösterdim. (Fotoğraflarda görülen) petrol yüklü konvoyların uzunluğu onlarca kilometreyi buluyor” ifadelerini kullandı.

‘SON OLAYLAR BİZİM HAKLI OLDUĞUMUZU KANITLADI’

Terörle mücadele için uluslararası bir koalisyon kurulmasının halen mümkün olduğuna inandığını ifade eden Putin, “Bence bu halen mümkün olduğu gibi zorunlu da. Eylül ayında yapılan BM Genel Kurulu Toplantısı’nda teröre karşı tek bir koalisyon kurulması çağrısı yapmıştım. Toplantının ardından yaşanan trajik olaylar, bizim haklılığımızı kanıtladı” dedi.

‘ABD REDDETSE DE İŞBİRLİĞİ KAPIMIZI KAPATMADIK’

Daha önce birçok kez IŞİD’e karşı işbirliği çağrısında bulunduklarını hatırlatan Rus lider, ABD’nin ise buna olumsuz yanıt verdiğini belirtti. Öte yandan Rusya’nın işbirliğine kapılarını kapatmadığını kaydeden Putin şunları söyledi:“Hayat çok hızlı gelişiyor, bize dersler veriyor. Bence, terörle sadece birlikte mücadele edebileceğimizi artık herkes fark ediyor. Biz işbirliği kapımızı hiçbir zaman kapatmadık.”

KAYNAK: SPUTNIK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.