RENAULT VE TOFAŞ İŞÇİLERİ DİRENİŞTE!

  0
  1196

  Bursa’da bulunan Renault Fabrikası’nda 5 bin işçi 16.00 – 24.00 vardiyasında üretimi durdurup fabrikayı işgal etti. 24.00 – 08.00 vardiyasında çalışan 500 işçi ise işbaşı yapmayıp fabraikanın bahçesinde toplanarak greve destek verdi.
  İşçiler, bir süredir ücretlerin artırılması için fabrika yönetimi ile görüşme halinde olduklarını ancak son yapılan görüşmede 2017 yılına kadar zam yapılmayacağını öğrendiklerini açıkladılar. Bunun üzerine bağlı oldukları Türl Metal Sendikası tarafından da zam istekleri dikkate alınmayan, görmezden gelinen işçiler greve çıktı. Binlerce işçi “Türk Metal gitmeden bu kavga bitmez”, “Türk Metal Tofaş’ta sıfırlanacak”, “Ölmek var dönmek yok” sloganları ile kararlılıklarını açıkladılar.
  Ayrıca DELPHI ,Ototrim, Maysan Mondo, Tredin, SKT, DJC, Farba işçileri de Renault işçilerini ziyarete giderek direnişin yanında olduklarını açıkladılar.
  İşçilerin grevi sonlandırmak için temel talepleri şu şekilde;
  1.Ücret iyileştirilmesi,
  2. Kendi seçtiğimiz temsilcilerimizin tanınması,
  3. Bu süreçten dolayı herhangi bir işten atmama garantisinin verilmesi.
  4. Dayanışma aidatı ödemek istemiyoruz. Mevcut toplu sözleşmedeki haklar saklı kalmak koşuluyla ve sonradan yapılacak görüşmelere bağlı olarak gerçekleştirilecek ücret iyileştirmelerini baz alan bir yeni sözleşme.

  page_renaultun-ardindan-tofasda-da-uretim-durdu-isciler-eylemde_414595667

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.