Sağlık Bakanı açıkladı: Aytaç Yalman da koronavirüsten ölmüş

0
820

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde ölen eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın da koronavirüs nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Meclis’te düzenlenen koronavirüs ile ilgili oturumda açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde ölen eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın da koronavirüs nedeniyle öldüğünü belirten Koca, Türkiye’nin elindeki koronavirüs test kiti sayısını da açıkladı.

Koca, şu açıklamalarda bulundu:

“Hacettepe, Ankara, Çapa, Cerrahpaşa dahil olmak üzere eğitimleri verildi. Sayın Paşamız Aytaç Yalman Paşa’nın vefatıyla ilgili net ifade etmek istiyorum. Eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Gelir gelmez entübe ediliyor. Daha önce KOAH tanısı ile takip edilen bir hasta. Yaklaşık 6 saat sonra da ex kabul ediliyor. O dönemde yapılan test de negatif çıkıyor. Fakat klinik bulgusu, özellikle giderek de yaygınlaşınca; akciğer ve benzeri KOAH Olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor. Orduevi olmak üzere, herkes taranıyor. Testleri pozitif çıkanlar oldu, ne zaman dün? Bu durumda böyle bir vakada başta negatif sonra pozitif olabilir mi? Olabilir. Biz bunu yeni tanıyoruz. Başta pozitif olup, üç gün sonra negatif olan, yedi gün sonra pozitif olan vakamız da var. Biz bunu yeni tanıyoruz. Bir pencere dönemi olduğu söyleniyor.

Böyle bir vakada bile erken dönemde bulaşıcılık, taramaya hızla çıktığımızı, korumaları dahil olmak üzere biz testleri yapıncaya kadar 14 günlük süreyi koruyana kadar hiçbir şekilde temas etmeyin önlemi aldık. Hayatını kaybeden vaka sayımız üç kişi olmuş oldu.”

NE KADAR TEST KİTİ VAR?

Bakan Koca, açıklamalarının devamında Türkiye’nin elindeki test kiti sayısını da açıkladı. Şu an 115 bin test kiti bulunduğunu söyleyen Koca, ayda 1 milyon koronavirüs test kiti üretme kapasiteleri olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.