İzmir’de engelli kadınlardan 8 Mart açıklaması

0
2149

İzmir’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yan yana gelen engelli kadınlar bir basın açıklamasıyla yaşadıkları sorunları ve taleplerini kamuoyuyla paylaştılar.

İzmir’deki engelli derneklerinin kadın üyeleri, Konak’ta bir araya gelerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Çağdaş Görmeyenler Derneği, Buca Engelliler Derneği, Engelsiz Yaşam Derneği ve Görmeyenleri Koruma Derneği’nin kadın üyeleri tarafından oluşturulan İzmir Engelli Kadınlar Güç Birliği adına yapılan açıklamada, ‘ Engelli kadınlar hem cinsiyetleri hem de engelleri yüzünden çoklu ayrımcılığa maruz kalmaktadır. İş imkânlarından mahrum bırakılmakta, okullardan dışlanmakta, evliliğe ya da partnerliğe layık olmadıkları düşünülmektedir.’ denildi.

“Temel hak ve özgürlüklerden tam ve eşit olarak yararlanmak istiyoruz”

Açıklamanın devamında engelli kadınların kamuda yaşadıkları sorunlara dikkat çekilirken, ‘İnsan onur ve haysiyetinin dokunulmazlığı temelinde, farklılıklarımıza saygı duyularak ne engelimizden ne de cinsiyetimizden dolayı ayrımcılığa, istismara, şiddete uğramadan, toplumsal yaşama katılmak, temel hak ve özgürlüklerden tam ve eşit olarak yararlanmak istiyoruz.’ İfadelerine yer verildi.

03.03.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.