Seçim Bitti: İmamoğlu 800 Bine Yakın Farkla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Oldu

0
907

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri bugün yapıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu’nun Belediye Başkanlığı netleşti.

31 Mart’ta İstanbul’un bazı ilçeleri ve sandıkları için verilen yeniden sayım kararı sonrası oy farkı 13 bin 729 iken, bugün yapılan seçimlerde İmamoğlu’nun 800 bine yakın oyla öne geçtiği görüldü.

Kesin olmayan sonuçların açıklanması sonrası konuşan AKP ve Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım, İmamoğlu’nu tebrik etti.

İmamoğlu da yaptığı basın toplantısında tüm partilere teşekkür ederek, ortaya çıkan sonucun demokrasinin göstergesi olduğunu söyledi. İmamoğlu, “Bugün İstanbul’da bir sayfa kapandı, yeni bir sayfa açıldı anlamına gelmiyor. İstanbul’da herkesin yeni ve ortak bir sayfa açması anlamına geliyor. Bu yeni sayfada İstanbul’da artık adalet, hoşgörü olacak; israf, kibir ve ötekileştirme bitecek.” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ise seçim sonuçlarına ilişkin sosyal medya hesabından “Hatırası büyük olan bu şehirde küçük hesaplarla liderini, tabanını ve gönlü İstanbul’da olan milyonları üzenler için de muhasebe ve muhakeme dönemi! ‘Toparlanın gitmiyoruz.” diye dikkat çekici bir paylaşım yaptı.

Sonuçların açıklanmasının ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’dan da açıklama geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Buldan, “Bu günün galibi Kürt’ler ve HDP olmuştur Nokta…” dedi.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanları imzasıyla yayımlanan metinde ise, Türkiye’yi demokratikleştirme çağrısı yapıldı.

Kesin olmayan sonuçlar ve Ekrem İmamoğlu’nun açıklaması sonrası İstanbul’un birçok ilçesinde vatandaşların sokaklara çıkarak kutlamalara başladığı bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.