Zırhlı Aracın Çarptığı Cihan Can Tutanağa “Kusurlu” Olarak Yazıldı, Aile İtiraz Etti

0
1267

Diyarbakır’da, Cihan Can isimli 33 yaşındaki vatandaşa çarparak ölümüne sebep olan zırhlı otobüs sürücüsü polis gözaltına alındı. Aile, çocuklarının “kusurlu” olarak gösterildiği polis tutanağını imzalamadığını açıkladı.

Diyarbakır Bağlar ilçesi Turgut Özal Bulvarı üzerinde yolun karşısına geçmeye çalışan İnşaat Mühendisi Cihan Can’a çarparak ölümüne sebep olan çevik kuvvet otobüsünün sürücüsü kazaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Can’ın yaşamını yitirdiği çarpma sonrası Olay Yeri İnceleme ve trafik ekipleri tarafından olay yerinde incelemelerde bulunuldu. Yapılan incelemeler sonrası hazırlanan tutanakta ise hem sürücü hem de hayatını kaybeden Cihan Can “kusurlu” olarak gösterildi.

Bu yönde hazırlanan raporun, kaza sonrası çocuklarının kaldırıldığı hastane morgu önünde cenazelerini almak için bekleyen Can ailesi fertlerine imzalatılmak istendiği ortaya çıktı. Ancak çocuklarının “kusurlu” olarak gösterildiği rapora itiraz eden aile, hazırlanan tutanağı imzalamadı. Bunun üzerine polis ekiplerinin tutanağı aileye imzalatamadan hastaneden ayrılmak zorunda kaldığı belirtildi.

Diyarbakır Valiliği’nin ise yaşanan bu ölüm karşısında sessiz kalması dikkat çekti. Olayın üzerinden saatler geçmesine rağmen, Valilik’ten konuya dair hiçbir açıklama yapılmadı.

Öte yandan Diyarbakır’da zırhlı araç çarpmasıyla son 10 yılda yaşamını yitirenlerin sayısının 37 olduğu belirtildi. Yaşanan bu ölümlere ilişkin başlatılan soruşturma ve kovuşturmaların büyük çoğunluğu “cezasızlıkla” sonuçlandığı biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.