Soma İşçileriyle Avrupa’da Dayanışma

  0
  1199

  go¦êsteri

  İlerici güçler Soma katliamını Berlin, Paris, Stockholm, Londra, Köln, Viyana, Münster, Halmstad gibi Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde protesto ettiler. Biz aşağıda bazı protestolara yer vereceğiz.


  Paris
  Paris katliama en hızlı ve duyarlı bir şekilde yanıt veren merkezlerden biriydi. Soma’da işçi katliamının aynı günü Paris’te Odak’ın da içinde yer aldığı Demokrasi Platformu Strazbourg Saint Denis’de basın açıklaması düzenledi. Bir tabut taşıyan göstericiler Gare de L’est postanesi önüne kadar yürüdüler. Odak taraftarları, DİDİF ve Öğrenci Kollektifleri’nin Republik Meydanı’nda düzenlediği gösteriye de katıldılar. 31 Mayıs Gezi Direnişi’nin yıldönümünde gene Republik Meydanı’nda Paris Demokrasi Platformu’nun düzenlediği eylemde Soma katliamı protesto edildi.
  Münster-Almanya
  Almanya Münster’de Odak Kültür Merkezi, 21 Mayıs Türkiye konsolosluğu önünde toplanarak konsolosluk önüne çiçek bıraktı ve Soma’daki işçi katliamını protesto etti. Eylem Müster basınında yer buldu.
  14 Haziran’da Münster’de yapılan Uluslararası Yaz Festivali’nde Odak Kültür Merkezi Soma ile dayanışma için stant açıp kömür sattı. Stant büyük ilgi gördü. Stantta Soma işçilerine gönderilmek üzere 285 Avro toplandı.

  Halmstad-İsveç
  Soma işçi katliamı 17 Haziran’da İsveç’in Halmstad kentindeki Büyük Meydan’da protesto edildi. Dayanışma İnsiyatifi’nin çağrısıyla yapılan eylemde 20 civarında katılımcı işçi katliamını protesto eden dövizler açtılar, bildiri dağıttılar ve meydanda bulunan insanlara yönelik konuşma yapıldı. Eylem bölgesel basında yer buldu.10440868_803230136378029_6239613376817132376_n

   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.