Soma Katliamı’nın 7. Yılı: Sorumlular serbest, işçileri savunan avukatlar yargılanıyor

0
617

Bugün, ülke tarihinde en fazla ölümün yaşandığı iş cinayeti olarak kayıtlara geçen, Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında gerçekleşen katliamın 7. yıldönümü.

13 Mayıs 2014’te Soma Holding’e bağlı, Soma Kömür İşletmeleri AŞ’de çıkan yangında resmi rakamlara göre 301 işçi yaşamını yitirirken, 162 işçi de yaralanmıştı. Olaya tepki gösteren madenci yakınları da dönemin Başbakanlık Müşavirlerinden Yusuf Yerkel tarafından yerlerde tekmelenmişti.

Katliamdan sonra yapılan incelemeler, facianın göz göre göre geldiğini, madende hiçbir önlemin ve iş güvenliğinin alınmadığını, kar hırsı uğruna 301 madencinin yaşamını yitirdiğini açıkça ortaya koymuştu.

Katliamın üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen ne 301 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan patronlar, ne de madenci yakınlarını tekmeleyenler hâlâ hesap vermedi. Katliamın baş sorumlusu Can Gürkan serbest bırakılırken, diğer sorumlulara infaz paketiyle tahliye yolu açıldı. Soma maden faciasının ardından tutuklanan 3 sanığın Şubat 2021’de hapishaneden serbest bırakılmasının ardından Soma Davası’nda tutuklu sanık da kalmadı.

Öte yandan katliamda hayatını kaybedenlerin ailelerinin gönüllü olarak avukatlığını yapan ve tutsak olan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı ise katledilen işçileri savunduğu için “halkı hükümete karşı kışkırtma” iddiası ile hala yargılanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.