Stefan Löfven yeniden İsveç Başbakanı

0
674

21 Haziran’da yapılan Meclis güven oylamasını kaybederek devrilen Stefan Löfven bugün yapılan Meclis güven oylamasında yeniden seçildi. Meclis’in tam mevcutlu katıldığı güven oylamasında muhalefetteki Liberal Parti’nin bir fire verdiği görüldü. Partisinin kırmızı (hayır) oyu kullanma kararına rağmen sarı oy kullanan Liberal Parti milletvekili Nina Lundström kararını şöyle savundu: “Sarı oy kullanmak hükümete izin vermek ama aynı zamanda ona muhalefet etmekte özgür olmak demektir. Ben 2018 seçimlerinde vermiş olduğumuz sözün gereğini yerine getirdim. O nedenle sarı oy kullandım.” dedi.

Hükümetin düşmesine yol açan Sol Parti-V bu oylamada sarı oy kullanarak Stefan hükümetine geçit verdi. Bağımsız milletvekili Aminah Kakabaveh de hükümete geçit verdi. Hükümetin düşmesine yol açan Sol Parti-V bu oylamada sarı oy kullanarak Stefan hükümetine geçit verdi. Löfven oylamayı 2 oy gibi kıl payı bir farkla kazandı. Muhalefet 175 karşı oya ulaşamayıp 173’te kaldı.

Liberaller 2018 seçimleri öncesinde İsveç Demokratları, Sverige Demokraterna-SD, ile birlikte davranmama sözü alan burjuva blok partilerinden biriydi. 2018 seçimleri sonucunda İsveç’teki geleneksel parti ittifaklarından hiç birisi hükümeti kuracak sandalye kazanamayınca merkez sağ parti, Moderaterna-M ile Hristiyan Demokratlar- KD, Nazi kökenli SD destekli hükümet kurma arayışını açıkça ifade ettiler. Bu arayış karşısında geleneksel burjuva blok partileri (Merkez Parti- C ve Liberaller -L) Stefan Löfven azınlık hükümetini desteklediler. Zaman içinde L tutum değiştirdi ve SD ile hükümet kurulmasından yana davrandı.

Güven oylaması öncesi yapılan konuşmalar sırasında Sol Parti’den (V) ayrılan bağımsız sosyalist milletvekili Aminah Kakabaveh de söz aldı. Kakabaveh konuşmasında eski Partisi Sol Parti’nin-V, zamanında, kendisine ifade özgürlüğü tanımamış olduğunu dile getirdi ve onun Stefan Löfven hükümetini düşürürken faşistlerle işbirliği yaptığını ima etti. Sol Parti’nin Stefan Löfven’e güvensizlik oyu vermesi sosyal demokrat ve sol çevrelerde tartışılmaya devam ediyor.

İsveç tarihinde ilk kez güvenoyu ile devrilen Başbakan ünvanını kazanan Löfven, ardından da aynı parlamento tarafından güvenoyu alarak tekrar göreve gelen Başbakan oldu. Kaynak işçiliğinden ve sendika başkanlığından gelen Löfven 2012 yılında Sosyal Demokrat İşçi Partisi-S Başkanı oldu. 2014 yılından bu yana da Başbakanlığı sürdürüyor.

Ancak asıl zorluk bundan sonra başlıyor. Löfven’e güven oyu veren partilerden Sol Parti, Çevre Partisi ve Merkez Parti ve hatta bağımsız milletvekili Kakabaveh arasında çözülmesi çok zor anlaşmazlıklar var. Bu anlaşmazlıklar sonbaharda yapılacak olan bütçe oylamasında ortaya çıkacak. İsveç ırkçısı SD seçim isterken Löfven’in, süreci 2022 seçimlerine kadar götürmek istediği ve aradan geçen zamanda durumunu güçlendirmek istediği görülüyor. İsveç bir türlü önü alınamayan örgütlü suçluluk ve ve çeteler arasında silahlı çatışmalar nedeniyle zor günler yaşıyor. Bu çatışmalarda 30 Haziran’da Göteborg’da bir polis öldürülmüştü.

Löfven’in düşürüldüğü güven oylamasından bu yana Kakabaveh ile sosyal demokratlar arasında bir yakınlaşma da dikkati çekiyor. Kakabaveh töre baskısı, özel din okulları ve çeteleşme konusunda ırkçıların demagojilerini boşa çıkaracak bazı görüşler taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.