İlaç için gerekli parayı tamamlayamayan SMA’lı bir bebek daha yaşamını yitirdi

0
724

Henüz 2 yaşındaki, kalıtsal ve ilerleyici bir kas hastalığı olan Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1 ile mücadele eden Eren Şehmus bugün yaşamını yitirdi.

Önceki gün kalbi durarak durumu ağırlaşan ve bugün yaşamını yitiren Eren için 4 Ağustos 2020’den beri kampanya yürütülüyordu. Eren’in kampanyası yüzde 43 ile sınırlı kalmıştı ve kampanya tamamlanmadan minik Eren yaşamını yitirdi.

Sık sık kampanyalarla gündeme gelen SMA’lı çocuklar için geçtiğimiz Ocak ayında Millî Piyango özel yılbaşı çekilişinde satılmayan ve Türkiye Varlık Fonu’na aktarılan üç biletin toplam 75 milyon lira olan ikramiye tutarının SMA hastası çocuklar için kullanılmasına ilişkin kampanya başlatılmıştı. Ancak kampanyaya tepki gösteren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “SMA hastalarının tedavisi için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

SMA’lı çocukların ailesi neden kampanya yapıyor?

SMA’lı çocukların iyileşebilmesi için kullanılan üç tip ilaç var. Türkiye’de bu ilaçlardan sadece bir tanesi SGK tarafından karşılanıyor ancak tedaviye devam edilmesi için çocuğun iyileşme belirtileri göstermesi şartı isteniyor. Aileler de bu nedenle tek kullanımlık Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylı ilaçlara ulaşmak için kampanya yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.