Süleyman Soylu, Ankara ve İstanbul Belediyelerini ‘başka devlet’ kurmakla suçladı

0
790

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs salgını nedeniyle İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri’nin yardım toplamak için açtığı banka hesabına bloke konulmasının ardından açıklamada bulundu.

Yandaş bir televizyon programına bağlanarak konuşan Soylu, “Devlet, vali izin vermeden banka numaraları açıklayıp ‘Ben yardım topluyorum’ derseniz başka devlet, yeni hükümet oluşturmak istiyorsunuz” dedi.

Programda konuşan Soylu şunları ifade etti:

“İçişleri Bakanlığı olarak bu görevi bize veren kanundur. Benim görevim kanuna uymak, kaos dönemlerinde kanunu ihlal etmeye çalışanlara da müsaade etmemektir. Bu kanun, dernekler, vakıflar, kamu kurum ve kuruluşları ancak yardım toplayacaklarsa, kampanya yapacaklarsa, eğer ilçesinde yapacaksa kaymakamdan, ilde yapacaksa validen izin alır. Eğer iller arası yapacaksa o ilden diğer valilere yazılır ve İçişleri Bakanlığı bu konuda bilgilendirilir. 2860 sayılı kanun ‘Sadece yardım toplamakla bırakmayacaksın, onu da denetleyeceksin’ diyor. Bu yetkiyi, istismar edilmemesi için bize veriyor. Bütün bunlarla beraber eğer vali izin vermişse yardım toplayabilirsin. Ama devlet, vali izin vermeden sen banka numaraları açıklarsan, ‘Ben yardım topluyorum’ dersen, siz başka bir devlet oluşturmak istiyorsunuz, bu kadar açık ve net.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.