Suriye’de Bulunan Gerici IŞİD Militanları Türkiye’de Tutuklu Kalmak İstiyor

0
968

The Investigative Journal adlı araştırmacı gazetecilik yapan haber sitesi IŞİD militanlarının Türkiye’de tutuklu kalmak istediklerini yazdı.

Lindsey Snell’in yazdığı makaleye göre Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde bulunan bölgelerde kamp ve hapishanelerde kalan IŞİD mensuplarının birçoğu Türkiye’de tutuklu kalmak istiyor. Snell makalesinde konuyla ilgili SDG komutanlarından Hasan Abdullah ile görüşmelerinin yanında kamplardaki cezaevlerini de ziyaret ettiğini ve gerici IŞİD militanlarıyla konuştuğunu ekliyor.

Snell’in IŞİD militanları ve eşleriyle yaptıkları görüşmede hemen hepsi Türk olmayanlar da dahil, Türkiye’ye gitmek istediklerini söylüyor. Pek çoğu Türkiye’de IŞİD’e katılmaları durumunda herhangi bir yasal tahkikata uğrayacağını düşünmüyor. Hepsi Türkiye’den illegal yollardan Suriye’ye geçtiklerini, Türk polisi ya da askerlerinin kendilerini durdurmak için birşey yapmadığını da belirtiyor. 

Snell’in görüştüğü Türk asıllı IŞİD militanı Faysal Demir, Suriye’ye geçmeden önce Gaziantep’te büyük bir evde kaldıklarını söylüyor. ‘Bu evde farklı ülkelerden pek çok insan ve aile vardı. Türk istihbaratı bu kentte çok güçlü ve IŞİD’in bu evi kiraladığını bildiklerinden çok eminim. Ve burada kalan insanların Suriye’ye geçmek istediklerini biliyorlardı, buna eminim.’ diye ekliyor. 

Türkiye’ye dönmek istediğini anlatan Demir, diğer IŞİD üyesi Türklerin de döndüklerini, tutuklandıklarını ve bir süre sorgulandıktan sonra serbest bırakıldıklarını belirtiyor. IŞİD ile dört yıl kaldığını belirten Demir, kendisinin de hükümetin gözünde diğer IŞİD mensupları gibi olduğunu öne sürüyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.