Tarık Akan: Mücadele Hiç Bitmeyecek!

0
1581

17-1474015084Tarık Akan 7 Eyül’de Yılmaz Güney’in anma gecesine hasta yatağında telefonla bağlandığında yukarıdaki sözü söylemişti: Mücadele hiç bitmeyecek!

Sinemamızın unutulmaz oyuncularından Tarık Akan akciğer kanserine yenik düştü ve bugün, 16 Eylül 2016, öldü.13 Aralık 1949 tarihinde İstanbul’da doğmuştu.

Sevilen, akılda kalan ve kuşaklar boyu izlenen Hababam Sınıfı’nın oyuncularındandı. Uzun dönem “yakışıklı oğlan” rollerinde oynayan Tarık Akan giderek Yılmaz Güney ile yakınlaşarak politik sinemaya ilgi göstermeye başladı. 1977 yılında Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz ile birlikte Sürü filminde oynadı (Proje Yılmaz Güney’indi, yönetmen ise Zeki Öktem). 1978 yılında Yavuz Özkan’ın yazıp yönettiği ve işçi direnişleri yanlısı Maden adlı filmde Cüneyt Arkın ile birlikte oynadı. 1982 yılında Yol filminde (Yılmaz Güney ve Şerif Gören yönettiler) dünya çapında başarı kazandı. 1990 yılında ise Rıfat Ilgaz’ın yazmış olduğu romanından (1974) sahneye uyarlanmış olan Karatma Geceleri adlı filmde oynadı. Film sıkıyönetimi eleştiriyordu.

Tarık Akan 12 Eylül askeri cuntası döneminde Almanya dönüşü tutuklandı ve bir süre hapis yattı. Bu süreci “Anne Kafamda Bit Var” adında 2002 yılında yayınlanan kitabında anlattı.

1990 sonrası Tarık Akan’da umutsuzluk gelişmeye başladı. Bu yüzden o resmi Atatürkçü görüşe yakınlaşmaya başlamış ve hatta 28 Şubat darbesine olumlu bakmıştı.

Tarık Akan ordudan boş yere umut beklemiş olmasına rağmen AKP gericiliğine karşı durmayı başardı ve Gezi Direnişi’ini kuvvetle destekledi. Aydınlanmadan, direnen emekçilerden ve ezilenlerden yana tutumu ile kalplerde yer edindi. Tarık Akan baskı ve zulüm karşısında teslim olmayan direnişçi sanatçı kişiliğiyle yaşayacaktır.

Odak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.