Tecridi Protesto Eden Tutsak Yaşamına Son Verdi!

0
1190

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan tutsak Zülküf Gezen, tecridi protesto etmek amacıyla 16 Mart’ta akşam saatlerinde hapishanedeki hücresinde yaşamına son verdi.

Bugün sabah 09.50 uçağı ile defnedilmek üzere memleketi Diyarbakır’a getirilmesi beklenen Zülküf Gezen’in cenazesi, İstanbul Atatürk Havalimanı morgundan alınarak, ailesine haber verilmeden Türk Hava Yolları ile gece saatlerinde Diyarbakır’a getirildi. Cenazenin Diyarbakır Havalimanı’na iniş yapması ardından Gezen’in ailesini arayan polis, “Bu gece cenazeyi defnedeceğiz. İster katılırsınız, ister katılmazsınız.” dedi.

Daha sonra polis, cenazeyi alarak mezarlığa götürdü. Mezarlığı da zırhlı araçlar ve çevik kuvvet ekipleri ile abluka altına alan polis, HDP’li vekilleri darp ederek mezarlığa girişlerini engelledi. Yalnızca birkaç aile bireyinin katılımına izin verilerek Gezen defnedildi.

Bugün sabah saatlerinde Zülküf Gezen’in kabrini ziyaret etmek isteyen kitleye ise polis müdahale etti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan ve bölge milletvekillerinin de aralarında bulunduğu kitlenin önü mezarlık girişinde kesildi. Mezarlık önünde kalkan ve zırhlı araçlarla barikat kuran polis, kitleye tazyikli suyla müdahale etti.

Saldırılar yüzünden mezarlığa girişlerine izin verilmeyen vekiller daha sonra Gezen’in ailesine taziye ziyaretine gitti.

Öte yandan tecridi protesto etmek için 130 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven de Zülküf Gezen ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Güven yaptığı paylaşımda, “ Zülküf! Canım hevalim, ben siz ölmeyin diye çıktım bu yola ama sen yüreğime bir kor düşürdün. Senin Amed’e gelişin böyle olmamalıydı. Surlara birlikte çıkacaktık. Sen ne yaptın! Biliyorum sen bu eylemi bizi yaşatmak için yaptın. Senin fedai ruhuna kurban olaydım.” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.