TOKİ şantiyesinde 87 kişi koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırıldı: “Ölüm korkusuyla çalışıyoruz”

0
1252

TOKİ’nin Elazığ’daki şantiyesinde koronavirüs şüphesi ile 87 inşaat işçisinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Durumun kendilerinden gizlendiğini ifade eden işçiler, “Hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ediyoruz. Karantina yok. Ölüm korkusuyla çalışıyoruz” dedi.

TOKİ’nin Elazığ Meryem Dağı mevkiinde yapımı devam eden deprem konutları şantiyesinde çalışan 87 işçinin yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalandığı öne sürüldü. Aynı çalışma ortamı ve aynı yatakhaneyi paylaştıkları arkadaşları hastaneye kaldırılmasına rağmen önlem alınmadan çalıştırılmaya devam edildiklerini söyleyen işçiler, “Bin kişi aynı anda hiçbir koruyucu önlem alınmadan, sosyal mesafe kurallarına uyulmadan çalıştırılıyoruz. Tedirginiz” ifadelerini kullandı.

Önceki gün 87 kişinin koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırıldığını belirten bir işçi, “Hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ediyoruz. Karantina yok. Ölüm korkusuyla çalışıyoruz. Aslında hastaneye kaldırılan arkadaşlarımız bir süredir şantiyede karantinadaydı. Ancak durumları fenalaşınca doktorlar geldi. Son ana kadar hasta olan işçileri bizden ve herkesten gizlediler” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘KENDİ MAAŞIMLA MASKE VE DEZENFEKTAN ALIYORUM’

Cumhuriyet’ten Kübra Köklü’ye konuşan işçiler, konutların yapımında bin işçinin çalıştığını ve birçoğunun maske takmadığını ve dezenfektanın olmadığını savunarak, “İş yeri sahibi bize maske vermiyor. Kendi maaşımla maske ve dezenfektan alıyorum. Yemek yediğimiz alan yeterince büyük olmadığı için sosyal mesafeye dikkat edemiyoruz. 3 katlı konteynerlerde kalıyoruz, bir katı boşaltılarak arkadaşlarımız hastaneye götürüldü” diye konuştu.

‘EVLERİ 3 AYDA TESLİM ETMEMİZ LAZIM’

Egemen İnşaat ve Dost İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aysan Çelik, konuyla ilgili Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada koronavirüs teşhisi konulan işçilerin kendi çalışanları olmadığını belirtti. Çelik, deprem konutlarını yaptıklarını ve 3 ay sonra evleri teslim etmek zorunda olduklarını söyleyerek, “25 değil, 5 işçide koronavirüs görüldü. Bu işçiler de temizlik için dışarıdan gelenlerdir. İnşaatın başından beri koronavirüse karşı tedbirleri aldık.1000 kişi çalışıyor. Evleri teslim etmemiz için 3 ay süremiz kaldı. Türkiye genelinde birçok işyerinde de koronavirüs vakası görülüyor. İş güvenliği uzmanı şantiyede 24 saat çalışıyor. Alınan önlemler sürekli denetleniyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.