TRT yöneticileri de çift maaş alıyormuş!

0
535

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) yöneticilerinin, çift maaşlı oldukları ortaya çıktı. 2020 yılı faaliyet raporunda, TRT yönetim kurulu üyelerinin ayda 7 bin 259 TL ücret aldığı belirtildi. Bu isimler aynı zamanda, başka kurumlarda da yönetim kurulu üyesi olarak çift maaş alıyorlar.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, TRT, 2020 yılına ilişkin faaliyetlerini içeren raporunu açıkladı. Raporun mali tabloları içeren bölümünde, “Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu dönem kârını dağıtmayıp kendi bünyesinde bırakmaktadır. 2020 yılında yönetim kurulu üyesi başına aylık ortalama 7 bin 259 TL üyelik ücreti ödenmiştir” denildi.

TRT’nin 6 yönetim kurulu üyesinin 4’ü  ise farklı kurumlarda da görev yapıyor.  TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olan İbrahim Eren TÜRKSAT, Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu ise Basın İlan Kurumu’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. AK Parti eski milletvekili Mustafa Akış da, TRT’deki  görevinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak çalışıyor. TRT’nin yönetim kurulu üyelerinden Ali Osman Öztürk de  Hitit Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütüyor.

TRT gelirinin yüzde 88’ini toplanan bandrol ücretleri ve elektrik faturalarından tahsil ediyor. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 2004 ve 2019 yılları arasında elektrik faturalarına yansıtılarak toplanan TRT payının 50 milyar TL’yi bulduğunu açıkladı.

TRT 2020’Yİ KÂRLA KAPATTI

TRT’nin faaliyet raporuna göre, kurum 2020 yılını 496.5 milyon TL kâr ile kapattı. Bünyesindeki dizilerin ve yurtdışı yapımların maliyetini açıklamadığı gerekçesiyle eleştirilen kurum, raporda dizilerin maliyetine ilişkin yine bilgi paylaşmadı. Raporda, 2020’de 149 milyon TL yatırım harcaması yapıldığı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.