Oxfam raporu: Zenginler yoksullara göre iklime çok daha fazla zarar veriyor

0
277
Walmart’ın mirasçısı Nancy Walton Laurie’nin milyonlarca dolarlık Kaos isimli yatı İbiza’da iklim aktivistleri tarafından protesto edilmişti

Oxfam kuruluşu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, zengin insanlar küresel ısınmaya orantısız bir şekilde katkıda bulunuyor.

Oxfam bu araştırmayı, 30 Kasım’da Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde başlayacak olan BM İklim Değişikliği Konferansı öncesinde sundu. Rapora göre, daha zengin insanların tüketim davranışları, örneğin daha sık hava yolculuğu yapmaları, daha büyük evler ve aşırı lüks villalarda yaşamaları, mega yatlar ve özel jetlere sahip olmaları iklime önemli ölçüde daha fazla zarar veriyor.

Oxfam İngiltere merkezli, dünya çapında faaliyet gösteren Hükümet-dışı yardım kuruluşudur (NGO). 2010 yılında Haiti’de meydana gelen yıkıcı depremin ardından Oxfam’ın kimi çalışanlarının villalarda, bazıları reşit olmayan ve para karşılığında seks yapan kadınlarla “seks partileri” düzenledikleri ve diğer çalışanlara zorbalık ve tehdit uyguladığı ortaya çıkmıştı. Ancak Oxfam’ın iddiaları kamuoyuna duyurmak yerine örtbas etmeye çalıştığı da ortaya çıkmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.